N

Neil Patrick Harris

Neil Patrick Harris Biyografisi

How I Met Your Mother adlı dizide oynadığı Barney Stinson karakteri ile tanınan Amerika’lı ünlü aktör.
Her ikiside avukat olan Ron ve Shelia Harris çiftinin ikinci çocukları olan Neil Patrick Harris, 15 Haziran 1973 tarihinde Amerika‘nın New Mexico eyaletine tabi olan Albuquerque şehrinde doğdu ve gençlik yıllarını bu şehre ast olan Ruidoso kasabasında geçirdi. İlkokuldayken, Oz Büyücüsü adlı tiyatro oyununda Toto rolünü oynayarak birincil oyunculuk deneyimini gerçekleştiren Harris, okulda iftihar ödülü almış olan seçkin bir öğrenciydi.

1988 yılında, yönetmen Mark Medoff tarafından oyunculuk yetenekleri keşfedilen Harris, Clara’s Hearth adlı filmde ünlü oyuncu Whoopi Goldberg ile oynama şansı buldu ve bu filmdeki rolü ile Golden Globe ödülüne aday gösterildi. Aynı yıl içerisinde, çocuklara karşın bir fantazi filmi olan Purple People Eater adlı filmde rol aldı.

1989 yılında, Dr. Douglas “Doogie” Howser rolüyle yer aldığı Doogie Howser M.D. adlı dizide başrol oyuncusu olarak televizyon kariyerine başladı. 1993 yılına kadar devam eden başarılı dizi, Harris’e ikinci Golden Globe adaylığını getirdi. 1993-1995 yılları arasında değişik yapımlarda dublör olarak çalışan Harris, 1995 ile 2000 yılları arasında Undercover Brother, Starship Troopers ve Harold and Kumar adlı filmlerinde içinde bulunduğu böylece fazla yapımda minik rollerde oynadı.

Sweeney Todd‘un konser uyarlamasında oynadığı Tobias Ragg rolü ile tiyatro eleştirmenlerinden bütün not aldı. 2001 ve 2004 yılları arasında Brodway‘de böylece fazla müzikalde sahne sahne bölge Neil Patrick Harris, 2004 yılında kendisine dünya çapında bir ün getirecek olan How I Met Your Mother dizisine başladı.

Kadınlara, paraya ve takım elbiselere düşkün, genç bir züppeyi canlandırdığı Barney Stinson karakteri seyirciler kadar öyle pozitif sevildi oysa adı dizinin önüne geçmeye başladı. Oynadığı kişilik ile gerçek yaşamındaki cinsel tercihlerinin birbirini tutmadığı 2006 yılında ortaya çıktı. People dergisine verdiği röportajda kendisi gibi meşhur bir aktör olan David Burtka ile eşcinsel bir ilişkisinin olduğunu gösteren Adams, “bu durumu kamuoyuna duyurmaktan rahatsız olmadığını” da dobra dobra dile getirmiş oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nuri Mehmet Conker

How I Met Your Mother‘daki karakteri Barney Stinson gibi ressam oyuncunun kendisi de tam bir sihir tutkunu. Büyücülük yetenekleri baştan sona, 2006 yılında Tannen’s Magic Louis Ödülü‘nü kazanan Harris, 2008 Dünya Büyü Ödülleri töreninin de sunuculuğunu yaptı..

2004 yılından beri aktör sevgilisi David Burtka olan ilişkisi devamlı Nail Patrick Har I Met Your Mother dizisi ve sihir gösterileri ile devam ediyor. 2006 yılında eşcinsel olduğunu açıkladı. 2011 yılında taşıyıcı bir anneden Gideon Scott ve Harper Grace (d.2010) adlarında ikiz bebekleri evlat edindiler. Neil Patrick Harris; 10 yılı aşkın bir süredir beraber olduğu, kendisi gibi aktör olan eş David Burtka ile 2014 yılında evlendi.

Ünlü aktörün en sevdiği film 1954 yapımı olan Alfred Joseph Hitchcock klasiği Rear Window, en sevdiği içecek Inkar Bull ve manâsız zamanlarında yapmaktan maksimum hoşlandığı faaliyet sihirbazlık gösterileri.

Rol Aldığı Filmler; Purple People Eater (1988), Clara’s Heart (1988), Stranger in the Family (1991), The Man in The Attic (1995), Anekdot Our Son (1995), Animal Room (1995), Starship Troopers (1997), The Christmas Wish (1998), The Proposition (1998), Joan of Arc (1999), The Next Best Thing (2000), Undercover Brother (2002), The Mesmerist (2002), Harold & Kumar Go to White Castle (2004), The Golden Blaze (2005), Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008), The Best and The Brightest (2010), A Very Harold and Kumar Christmas (2010), Beastly (2010)

Rol Aldığı Televizyon Yapımları; Top Chef Masters, Doogie Howser, M.D., Stark Raving Mad, How I Met Your Mother, Roseanne cameo birli Doogie Howser, Saturday Night Live 21, Law and Order: Criminal Intent birli John Tagman 22, Numb3rs, Will & Grace as Bill, Son of the Beach, The Outer Limits birli Howie, Quantum Leap, Jack & Bobby, Sesame Street, The Christmas Blessing

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neşet Günal
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı