P

Papa XVI. Benedictus

Papa XVI. Benedictus Biyografisi

Papa XVI. Benedictus, papa olmadan önceki adı Joseph Alois Ratzinger olan 1927 doğumlu Benedictus, taşıdığı Papa ünvanıyla dünya çapında 1 milyarı aşkın üyesi yer alan Katolik Kilisesinin en büyük ruhani lideri. Hz Muhammed hakkındaki söylemleri nedeniyle, bir çok müslümanın tepkisini çekmiş, daha sonraları bu sözlerin kendisine ait olmadığını, özel baskı yaptığını ve bu nedenlede söylemlerini geriye doğru alamayacağını belirtmiştir.

Joseph Alois Ratzinger, 16 Nisan 1927‘de orta sınıfa mensup Bavyera‘lı bir ailenin çocuğu olarak Almanya‘da doğdu. Babası polis olan Ratzinger, 14 yaşında, daha sonra etkin hiç bir rol almayacak olsada, Nazi Partisi‘nin gençlik kollarına katıldı. 2. Dünya Savaşı‘nın patlak vermesiyle, ilahiyat eğitimine ara verdi ve Münih‘teki uçaksavar birliğine katıldı. Savaşın sonlarına içten ordudan kaçmasına karşın 1945‘te bir vakit müttefikler göre olarak tutsak tutuldu.

1960‘lardaki liberal akımlar döneminde, Ratzinger’in muhafazakar ve gelenekçi görüşleri daha da pekişiyordu. 1966‘da Tübingen Üniversitesi‘nde dogmatik teoloji kürsüsüne getirildi. O senelerde öğrencileri arasındaki yaygın Marksist fikirler onu oldukça şaşırtıyordu. Hatta üniversitedeki bir dersinin, politik bir gösteriden nedeniyle yarıda kalması, Ratzinger’in üzerinde derin bir iz bırakmıştı.

Ona göre din, totaliter, zalim ve de gaddarca gördüğü herhangi bir politik ideolojiden daha üstün bir kavramdı. Daha daha sonra bu konuyla ilgili olarak şöyle diyecekti;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBu tecrübe bana dinin hor görülmesi ile kesintisiz bir mücadele içinde olmamız gerektiğini bir kere daha gösterdi.

1969‘da doğduğu büyük kasaba olan Bavyera’daki Regensburg Üniversitesine geçti. Zamanla burada dekan ve başkan yardımcılığına yükseldi. 1977‘de Papa kadar Münih Kardinali olarak atandı. 1981‘de Papa II. Jean Paul kadar Roma‘ya getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pete Waterman

Tutucu bir Alman Kardinali olarak bilinen Ratzinger, Papalığa seçilmeden önce 24 sene süreyle Katolik Kilisesi içinde eski Engizisyon Kurumu‘nun devamı niteliği taşıyan, Dinsel Öğretiler Kurulu‘nun başkanlığını yaptı. Başkanlığı her tarafında, kurul, muhtelif Katolik ilahiyatçılarının ve din adamlarının “görüşlerinden dolayı sorgulandığı, kızağa çekilmekten görevden almaya” değin uzanan cezalar yağdırmaktan da çekinmeyen bir kurum haline dönüşmüştü. 1981’de, Ratzinger, Papa II.Jean Paul’e (Karol Wojytla), Mehmet Ali Ağca göre düzenlenen suikast girişimini araştıran soruşturma kurulunun başkanlığı görevini de üstlendi.

Papa’lığa seçilmesi

19 Nisan 2005 günü Şilili Kardinal, Jorge Arturo Medina Estevez, San Peter Meydanı‘na nazır balkondan Latince Papa’mız belirlendi anlamına gelen “Abemus Papam” dedikten daha sonra Ratzinger’in ismini açıkladı. Estevez, yeni Papa’nın, Kardinaller Kurulu Başkanı Joseph Ratzinger olduğunu duyuru ederken, yeni Papa’nın, 16’ncı Benedictus adını kullanacağı da belirtiyordu. Ratzinger Papa seçildiğinde 78 yaşındaydı ve 1730‘dan bu yanlamasına seçilen en ihtiyar papa olmuş oluyordu.

Yeni Papa’nın seçilişi, Sistin Şapeli‘nden yükselen beyaz dumanla duyuru edildi. San Pierre Katedrali‘nin çanları çalmaya başladı. Yeni Papa’nın seçildiği anlamına gelen beyaz dumanı görebilmek için binlerce Katolik San Peter Meydanı’nda bekliyordu. Seçilen Papa, tarihin 265‘inci Papa’sı oldu. 52 ülkeden 115 seçmen kardinalin katılımıyla Sistine Şapeli’nde yapılan seçimin ikinci gününde TSİ 18.50‘de bacadan yükselen beyaz dumanla Papa’nın seçildiği duyuruldu. Beyaz dumanın yükselmesiyle Roma’daki ırk, San Peter Meydanı’na akın etmeye başladı. Kardinallik payesini, 27 Haziran 1977‘de dönemin Papası VI. Paul‘dan aldı. Ratzinger, Polonyalı Papa II. John Paul‘a olan yakınlığıyla tanınıyordu.

Ağustos 2006 başında Nobel ödüllü Alman yazan Günter Grass‘ın II. Dünya Savaşı‘nın son aşamalarında bir Waffen SS birliğinde askere dargın olduğunu da itiraf ettiği “Soğanı soyarken” isimli otobiyografisinde, genç Joseph Alois Ratzinger (Papa) ile konuşmalarına de yer verilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Patricia Cornwell

Kişisel Görüşleri

Bir çok gazeteci ve siyaset adamı;

XVI. Benedictus’un kendisinden önce gelen Papa II. Jean Paul’e tarafından, İslam dinine ve Müslümanlığa karşısında daha katı bir yaklaşımı savunduğu, II. Jean Paul’un, Hristiyanlarla Müslümanlar arasınem vermiş olmasına karşın, XVI. Benedictus’un, Müslümanlara aleyhinde dinsel bir tartışma açma eğilimi göstermekte olduğunu düşünülmektedir.

Papa seçilmeden önce Kardinal Ratzinger, Türkiye‘nin Avrupa Birliği üyeliğine negatif baktığını açık açık açıklama etmiştir. AB‘nin bir medeniyet olduğunu ve Türkiye’nin bu medeniyete ait olmadığını savunmuştur.

12 Eylül 2006 tarihinde Almanya’nın Regensburg Üniversitesi‘nde, 14. yüzyıl Bizans İmparatoru II. Manuel Paleolog‘un bir müslüman alimi ile konuşmalarında söylediği sözlere dayanarak, cihad ve İslamiyet’in getirdiği yenilikler konularında dile getirdiği imalı görüşler ıştır.

Papa XVI. Benedictus ileri yaşlılığı nedeniyle sıhhat sorunları bulunmasından dolayı görevini ifa etmesinin imkansızlaştığı için 11 Şubat 2013 tarihinde istifa etti ve 28 Şubat 2013 tarihi itibariyle görevi bıraktı.

Yerine 13 Mart 2013 tarihinde Papa I. Franciscus seçilerek göreve başlamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı