P

Paul Auster

Paul Auster Biyografisi

Amerikalı roman yazarı, şair, editör, senaryo yazarı ve yönetmen. Auster’ ın eserleri 20 dile çevrilmiştir. “New York Üçlemesi” adlı romanı Avrupa’ da büyük ses getirmiştir. Çağdaş Amerikan edebiyatının en aydınlık temsilcilerinden olan Paul Auster, aynı zamanda başarılı bir yönetmendir.
Paul Auster, 3 Şubat 1947 yılında Queenie Auster ve Samuel Auster’ın oğlu olarak Amerika’da dünyaya geldi. Annesi Queenie hatalı bir evlilik yaptığını fark ettiğinde Paul Auster’a hamileydi. Dolayısıyla eşinden boşanmadı.

Çocukluğu South Orange ve Maplewood banliyölerinde geçen Auster üç buçuk yaşındayken, dünyaya gelen kız kardeşi, daha sonraları psikolojik olarak rahatsızlandı. Yazan yıllar sonradan kaleme alacağı biyografisi “Hand To Mouth”’ta o dönem hissettiklerini açıklarken, “Kendi evinde sürgün” ifadesini kullanacaktı.

1959’da babası kentin en prestijli semtinde bir konut satın aldı. Ailecek buraya yerleşen Austerlar, minik oğullarının edebiyata duyduğu büyük ilgiyi ayrım ettiler. Çünkü Paul Auster’ın amcası, Allen Mandelbaum, kabiliyetli bir çevirmendi ve Avrupa seyahatine çıkkitabı Austerlara bırakmıştı. Paul Auster bu kitaplar baştan sona edebiyat dünyasıyla tanıştı. Az Önce bir yeniyetmeyken şiirler yazmaya başladı ve amcasıyla kurduğu yakın olma, yazan olarak gelişmesinde oldukça etkili oldu.

Maplewood’ta yüksek okul eğitimini tamamladıktan sonra, çoğu Avrupa ülkesini gezdi. James Joyce’a duyduğu hürmet ve hayranlık onu İrlanda, Dublin’e de götürdü. Avrupa gezisinin arkasından Amerika’ya dönüp, Columbia Üniversitesi‘ne kaydoldu. 1967’de mektep kadar, eğitimine Paris’te devam etmesi için Fransa’ya gönderildi. Ama okulun akademik ağırlığı ve programların rutinliğinden sıkıldığı için eğitimini yarıda kesip, üniversiteden ayrıldı. Rue Clément’te küçük bir otelde yaşamaya başlayan yazar, Amerika’daki dekanının isteğiyle Columbia Üniversitesi’ndeki eğitimine bitmiş başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pınar Eliçe

1970 yılında, mezuniyetinin derhal arkasında, Fransa’ya taşındı. Fransız edebiyatının manâlı eserlerini İngilizceye çevirerek hayatını şampiyon yazan, 1974’te bitmiş Amerika’ya döndü. Benzer sene 6 Ekim’de kendisi gibi yazar olan Lydia Davis’le evlendi. Çift kitap çevirileri yapıyordu ve Auster o dönemde arasında New York Review of Books, Commentary ve Harper’s gibi birçok milli yayınlama da yer alan gazetelerde edebiyat eleştirmenliği yapmaya başladı. Kendi romanlarını, şiirlerini ve denemelerini de yayınlatan yazar, jean-paul-sartre, Stéphane Mallarmé, Joseph Joubert gibi Fransız edebiyatının başarılı isimlerinin eserlerini, yaptığı İngilizce çevirilerle Amerika’da bastırdı.

1977’de oğlu Daniel Auster dünyaya geldi. Bu tarihte yürümeyen bir evliliği, minik bir oğlu, kıt bir geliri olan, maddesel ve manevi açıdan tıkanmış yazarın 14 Ocak 1979’ta babası öldü. Evliliği bitti ve yalnız kaldı. Ancak babasından kalan servet doğruca kendini yazmaya adadı. Bu dönemle ilgili McCaffery ve Gregory’e yaptığı bir açıklamada: “Hayatımda birincil kez, kâğıda dökmek için ev kirasını ve diğer sorunları hesapsızca bu kadar uzun vakit bulabiliyorum.”demişti.

Lydia Davis’cilt boşandıktan sonra, 1981’de Norveçli yazan Siri Hustvedt’la ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten ikinci çocuğu olan Sophie Auster dünyaya geldi.

1986’da Princeton University’de doçentlik yapmaya başlayan Auster, 1990 yılına kadar akademisyenliğe devam etti. Yirminci yüzyıl Fransız şiiri üzerine kayda değer bir antoloji yayınlayan yazar, 1982’ de babası Samuel Auster’ i konu aldığı yaşamöyküsel romanı “Yalnızlığın Keşfi” adlı ilk kitabını yazdı.

1990 yılında yayınladığı “The Music Of Chance” (Şansın Müziği) romanı ile, PEN/Faulkner ödülüne namzet olarak gösterildi ve kitap sinema sektöründen çoğu insanın ilgisini çekti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Peter Shaffer

1995’te başrolünde Harvey Keitel’ın oynadığı “Smoke” filminin senaryosunu yazdı. Hem birincil yönetmenlik denemesini de bu filmde Wayne Wang ile birlikte yapan Auster, 1995 yılından sonra senarist ve yönetmen olarak bir fazla filme imzasını attı.

2006 yılında daha önce Günter Grass, Arthur Miller ve Mario Vargas Llosa’a da bahşedilen Prince of Asturias ödülünün sahibi oldu.

Paul Auster savaş karşıtı duruşunu One Ring Zero’nun bestesini yaptığı King George Blues’ta gösterdi. George Bush’u ve onun savaş politikalarını eleştiren şarkının sözlerini yazan Auster, Bush’a “Bitmiş ayağa her yerin öyle korkutuyor fakat beni / Nasıl bu dek fena olabiliyorsun?” diye soruyordu.

Paul Auster hem PEN American Center’ın başkan yardımcılığını da yapmaktadır.

Kitapları

The New York Trilogy (1987) (New York Üçlemesi) City of Glass (1985) (Cam Büyük Kasaba) Ghosts (1986) (Hayaletler) The Locked Room (1986) (Kilitli Oda) In the Country of Last Things (1987) (Son Şeyler Ülkesinde) Moon Palace (1989) (Ay Sarayı) The Music of Chance (1990) (Şans Müziği) Leviathan (1992) Auggie Wren’s Christmas Story (1992) Mr. Vertigo (1994) (Doruk Korkusu) Timbuktu (1999) The Book of Illusions (2002) (Yanılsamalar Kitabı) Oracle Night (2004) (Kehanet Gecesi) The Brooklyn Follies (2005) Travels in the Scriptorium (2006)

Şiirleri

Disappearances: Selected Poems (1988) Ground Work (1990) Selected Poems (1998) Collected Poems (2004)

Senaryoları ve Filmleri

Smoke (1995) Blue in the Face (1995) Lulu on the Bridge (1998) The Center of the World (2001) The Inner Life of Martin Frost (2006) In the Country of Last things (2007)

Test ve Otobiyografileri

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Parla Şenol

The Art of Hunger (1982) The Invention of Solitude (1982) The Red Notebook (1995) Why Write (1996) Hand to Mouth (1997)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı