P

Paulo Coelho

Paulo Coelho Biyografisi

Kitapları 56 dile çevrilen başarılı yazan.
Paulo Coelho, 1947 yılında Brezilya‘da doğdu. Babası Pedro mühendis, annesi Lygia ise evhanımı olan Coelho, San Ignacio‘da ilköğrenimine başladı. İlk yazınsal ödülünü okulundaki bir şiir yarışmasında aldı. Ablası Sonia‘nın kendi ödevi olarak teslim ettiği denemesi, Coelho’ya ikinci ödülünü getiriyordu. Yazarlıktan önce kendini ülkesinde şarkı sözü yazarlığında da kanıtlayan Coelho, Brezilya’nın meşhur şarkıcılarından Elis Regina ve Raul Seixas için şarkı sözleri yazdı.

1987 yılında yayımlanan Hac (Pilgrimage) adlı kitabında, 1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya‘da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu kaleme aldı.

1988 yılında yayınlanan Simyacı adlı kitabı onun en başarılı kitabı oldu ve 42 ülkede yayirisi yer alan tek kitap olarak, Simyacı, Guiness Dünya Rekorlari Kitabına girdi.

1979 yılında her tarafta karşılaştığı eski arkadaşı Christina Oiticica ile daha sonraki yıllarda evlendi ve Rio de Janeiro‘da yaşamaya başladı. Yazınsal hayatının yanı sıra karısıyla birlikte kurdukları Paulo Coelho Enstitüsü‘nde ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etti, 2002 yılında Brazilian Academy of Letters‘a üye kabul edildi, 1979‘daki İslami Devrim’den sonradan İran‘a us alışverişi için gösteri edilen birincil Müslüman olmayan yazar oldu.

Bir dönem ailesi tarafından zeka olarak dengesi bozuk sanılan Coelho, üç defa akıl hastahanesine gönderildi. Veronika Vefat Etmek İstiyor adlı romanını da bu dönemdeki tecrübelerinden yola çıkarak yazdı.

Coelho’nun meşhur eserlerinden dünyanın en eski mesleği üstüne kurulu bir aşk masalı olan On Bir Dakika’nın film hakları Hollywood Gang Productions göre 2004 yılının Aralık ayında satın alındı. İlyas Peygamber’in romanlaştırılmış öyküsünün anlatıldığı Beşinci Dağ adlı kitabının film hakları ise Capistrano Productions tarafından 2004 yılında alındı. Senaryosu Antonio Soave göre uyarlanan filmde Joseph Finnes, Liam Neeson ve Julia Ormond rol alırken yönetmenliğini Le Var Burton üstlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Peter Jackson

2005 itibari ile İsviçre‘nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu‘nu düzenleyen Schwab Vakfı‘nın idare kurulunda olan Paulo Coelho, bununla birlikte Unesco‘nun “Kültürlerarası Diyaloglar” programında danışman olarak atama yapmakta.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı