P

Petro Poroşenko

Petro Poroşenko Biyografisi

Ukrayna Cumhurbaşkanı

Petro Poroşenko, Ukraynalı iş adamı ve politikacıdır. Evvelden Dışişleri Bakanı ve Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakanı olarak atama alan Petro Poroşenko, 2014 yılında Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi.

Petro Poroşenko, 26 Eylül 1965 tarihinde Ukrayna’da güneydeki Odessa ilinde Oleksiy Poroshenko ve Eugenia S. Poroshenko çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Petro Oleksiyoviç Poroşenko’dır. Kiev Devlet Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonradan, 1990’lı yıllarda farklı alanlara yönlendirilmiş işletmelerde genel müdürlük yaptı sonradan kendi işini kurdu.

Petro Poroşenko, siyasi yaşamını, birbirinden farklı siyasi oluşumlarda sürdürdü. Ukrayna’nın ikinci cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’ya (1994-2004) yakın bir siyasi parti olan Ukrayna Birleşmiş Sosyal Halkçı Partisi’nden milletvekili olarak, 1998 yılında parlamentoya girdi. 2001 yılında yine Leonid Kuçma’ya yakın çizgide olan, eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in kurucusu olduğu, Rusya yanlısı Bölgeler Partisi’nde etkin görev üstlendi. Fakat benzer yıl bu partiden ayrılarak Batı yanlısı ve Ukrayna milliyetçisi çizgideki Viktor Yuşçenko’nun Bizim Ukrayna Partisi’ne geçti. Partinin 2002 parlamento seçimlerinden zaferle çıkmasında manâlı rol oynadı.

Petro Poroşenko, 2004 yılında Ukrayna’da Batı yanlısı aday Viktor Yuşçenko’nun iktidara geldiği Turuncu Ihtilal sırasında da etkin isimler arasındaydı. Ülkenin bütün milli televizyon kanalları, cumhurbaşkanlığı seçimleri esnasında Rusya’ya yakın çizgideki aday Viktor Yanukoviç’i desteklerken, Poroşenko’nun sahibi olduğukleri ve protesto gösterilerini ekrana taşıdı. Bu Vesile Ile, Poroşenko’nun 5. Kanal’ı, ülkede geniş çaplı protesto gösterilerinin düzenlenmesinde dolayısıyla Turuncu Devrim sürecinde kilit rol oynadı.

Poroşenko, iktidar değişiminin hemencecik gerisinde Rusya yanlısı Doğu Ukraynalı siyasetçi ve işadamlarının federal devlet tartışmasını başlattıkları dönemde de, Rusya ve Batı yanlısı kesimlerin uzlaşmasında ve siyasi krizden çıkılmasında manâlı bir uzlaştırıcı tahsis üstlendi

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pial Hüseyin Türkmen

Poroşenko, Turuncu Devrimin hemen ardındaki Şubat 2005’te, Ukrayna Milli Emniyet ve Savunma Konseyi Sekreteri olarak atandı. Ama aynı yılın eylül ayında, turuncu kesim içindeki rakibi Başbakan Yuliya Timoşenko’yla birlikte görevinden alındı. Buna karşın 2007 yılında Merkez Bankası Kurulu Başkanlığı’na, 2009 yılındaysa Dışişleri Bakanlığı görevlerine atandı. Poroşenko’nun bu görevi, Rusya’ya yakın çizgideki aday Viktor Yanukoviç’in 2010 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasına değin sürdü.

Poroşenko, Yanukoviç’in iktidara gelmesinden sonra, eski egzersiz arkadaşıyla bitmiş yakınlaşarak, 2012 yılında Ekonomik Yeniden Yapılanma ve Ticaret Bakanı oldu. Fakat benzer sene bu görevinden ayrıldı, bağımsız oldu.

Petro Poroşenko, Şubat 2007 ile Mart 2012 aralarında Ukrayna Merkez Bankası Konseyinin başkanlığını yürüttü.

Petro Poroşenko, Ukrayna’da Roshen çikolata firmasının sahibidir. “Roshen” adı PoROSHENko kelimesinden türetilmiştir.

Petro Poroşenko, ülkenin en varlıklı yedinci işadamı. Malvarlığının 1,7 milyar dolar civarında olduğu varsayım ediliyor. Ukrayna’nın ‘çikolata kralı’ olarak biliniyor. Poroşenko, ayrıca Lutsk Motorlu Vasıta Fabrikası ve Ukrayna’nın önde gelen televizyonlarından 5. Kanal’ın sahibi.

Petro Poroşenko, 1984 yılında Maryna Poroshenko ile evlendi. Olexiy (d.1985), ikiz kızları Yevheniya ve Oleksandra (d.2000) ve Mykhaylo (d.2001) adlarında dört çocuğu vardır.

Petro Poroşenko, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e somut destek sağladı. Poroşenko, bu gösterilerin esas sponsoru olduğu söylentilerini reddetmedi. Yanukoviç’e aleyhinde üç ay boyunca devamlı protesto gösterileri esnasında Hür Meydanı’nın en öne çıkan isimlerden biri olan Poroşenko, geçici hükümette yer almayı ise kabul etmedi.

25 Mayıs 2014 yapılan Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi ve 7 Haziran 2014 tarihinden itibaren görevine başladı. Yapılan seçimde oyların takriben yüzde 55’ini kazandı.

Petro Poroşenko, 9 Mart 2016 tarihinde Türkiye ile Ukrayna arasında yapılacak 5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı çerçevesinde Türkiye’ye resmî ziyarette bulunarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmî törenle karşılandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Petek Dinçöz
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı