P

Pierre Louys

Pierre Louys Biyografisi

Tenselliği hatasız bir üslupla yansıtan yapıtlarıyla tanınmış Fransız romancı ve şairdir.

Pierre Louys, 10 Aralık 1870 tarihinde Belçika‘nın Gent kentinde doğmuştur. Tam adı Pierre-Félix Louis’dır. Hayatının tamamını Fransa’da geçiren Pierre Louys, Paris‘teki École Alsacienne’de eğitim gördü ve orada gelecekteki Nobel Ödülü sahibi ve eşcinsel hakları savunucusu Andre Gide ile iyi bir dostluk ilerletti

Tenselliği kusursuz bir üslupla yansıtan yapıtlarıyla meşhur Fransız romancı ve şair olan Pierre Louys, Parnasçılar ve simgeci şairlerle yakın olma kurdu. Besteci Claude Debussy’nin de yakın arkadaşıydı.

1891 yılında Paris’de “La Conque”adında bir dizi kısa ömürlü edebiyat dergisi çıkardı. Yunanlı şair Sappho‘yu hatırlatan bir tarzda lezbiyen aşk temasını işleyen düzyazı şiirleri Les Chansons de Bilitis’in (Bilitis’in Şarkıları) 1894 yılında Yunancadan tercüme olduğunu ileri sürerek edebiyat uzmanlarını bile yanılttı.

Eski İskenderiye’deki saray gözdelerinin yaşamını betimleyen Aphrodite (Afrodit) adlı romanıyla da 1896 yılında büyük ün kazandı. Psyché (Uyuyan Hoş) adlı romanı, ölümünden daha sonra 1927 yılında yayımlandı. En iyi romanı, 1898 yılında yazdığı ve İspanya‘da geçen La Femme et le pantin’dir (Bayan ve Oyuncağı).

1899 yılında Louise ile evlenen Pierre Louys, sonradan boşandıktan daha sonra 4 Haziran 1923 tarihinde Aline Steenackers ile evlendi. 3 çocuğu vardı.

Pierre Louys, 6 Haziran 1925 Paris, Fransa’da 55 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Peter Sellers
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı