P

Pierre Marty

Pierre Marty Biyografisi

Modern Psikanalitik Psikometik Kuramı‘nın yaratıcılarından olan Pierre Marty, Paris Psikomatik Enstitüsü‘nün kurucularındandır.
Güney Fransa‘da Lot Bölgesinde doğan Marty, çocukluğunu babasının ilkokul öğretmeni olduğu Paris‘in kuzey banliyölerinden Pantin‘de geçirdi. Sorunsuz bie mektep yaşamı oldu. Yaz tatilllerini Pinsac Köyü‘nde geçirdi. Yaşadığı yörenin insanları ve doğasıyla yakından ilgilenmiş ve ilişki içinde olmuştu. Köklerine alt kalmış hatta kuramının yalnızca Parisliler için geçerli olduğunu belirtmişti. Diğer kültürlerle de ilgilenmiş, Akdeniz ülkeleri onun ilgisini çekmişti.

Tıp fakültesine girmiş ve psikiyatri uzmanlık eğitimi almıştır. Marty, “Kusma(Psikomatik Taslak)” adlı teziyle mezun olmuştur. 1947 yılında Fransız Psikiyatrisi’nin önemli isimlerinden J. de Ajuriaguerra‘nın desteği ile psikanalize başladı. Analisti Marc Schlumberger idi. 1948 yılında ise doktora tezini verimişti. Önce beyin ve asap cerrahisi sonra da genel cerrahi servisinde Psikiyatr-psikanalist olarak tayin yaptı.

1954 yılında Paris Psikanaliz Kurumu‘nda formatör ve genel sekreterliğe geldi. Bu dönem Sacha Nacht, Francis Pasche ve Maurice Bouvet ile yakın dostluklar kurmuştur. Çalkantılı günler geçiren Paris Psikanaliz Kurumu’nda kalma nedeni bu arkadaşları olmuştur. daha sonra bu kurumdan istifa eden Jacques Lacan ve arkadaşları Fransız Psikanaliz Derneği‘ni kuracaklardır.

1968 yılında Paris’in 15. Bölgesi’nde bulunan Falguière Sokağı‘nda “Psikomatik Konsültasyon ve Çare Merkezi“ni kurdu. M. Fain, C. David ve M. de M’Uzan ile birlikte çalışmaya başladı. Benzer takım ile birlikte 1978 yılında merkezi Paris’in 13. Bölgesi’ndeki Poterne des Peupliers Sokağı‘na taşındılar. Bundan daha sonra bu merkez Paris Psikomatik Enstitüsü olarak da aşina Paris Psikomatik Okulu halini aldı. Bu kuruluşu kuramsal olarak tanımlayan 1962 yılındaki Paris Psikanaliz Kurumu’nun takvim kongresindeki Marty ve M’Uzan’nın “İşlemcesel Akıl” ile David ve Fain’nin “Düşçü Yaşamın İşlevsel Görünümleri” adlı konuşmalardır. Mary’nin bu bu okulun görüşlerini taşıyan iki ciltlik “Biraysel Hayat ve Vefat Hareketleri” adlı eseri modern psikanalitik psikomatiğin inşa taşlarından biri kabul edilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Philip Mountbatten

Pierre Marty’nin biyografisini yazmış Rosine Debray, Marty’nin özel yaşamını üç asıl başlıkla tanımlar:boğa güreşi, resim ve seyahat. Çocukluk yıllarında Resimli Larousse sözlüğündeki boğa güreşi çizimlerine hayran kalıp, bir boğa güreşi sever haline gelmiştir. Bir vakit oğa güreşi kurslarına katılan Marty, kızını da bu konuda cesaretlendirmiştir. Boğanın ve güreşçinin hareketlerini izlemiş ve belli bir alanı ortaklaşa kullanımlarını inceleyerek “Hayat Diriliği” çevresinde ele almıştır.

Bunun yanına fotoğraf ve fotoğrafla da ilgilenmiştir. Yaz aylarında tatilini geçirdiği Pinsac’da ve öteki dönemlerde Paris’te fotoğraf çn Marty, birçok yurtdışı seyahati yapmıştı. Bu gezileri özellikle Afrika ülkelerine olmuştu. Gezilerinde Kültürel şartların değişmesi yaşamış, geleneksel hayat biçiminden çağdaş hayat biçimine geçen geçen bireylerde ortaya meydana çıkan psikomatik semptomatolojinin gelişimini incelemişti.

14 Haziran1993 tarihinde Paris‘te vefat etmiştir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı