P

Pietro Canonica

Pietro Canonica Biyografisi

Ankara Etnoğrafya Müzesi önünde Atatürk]]’ün beygir üzerinde büyük bir bronz heykelini 1927 yılında Heykeltıraş Pietro Canonica yaptı. İstanbul’daki ünlü Taksim Cumhuriyet Anıtı, Türkiye’deki eserlerinin en ünlüsüdür.

Pietro Canonica, 1 Mart 1869 tarihinde İtalya’da Torino ilinin Moncalieri kasabasında doğmuştur. Torino’da Accademia Albertina’da Tabacchi‘nin ve Gamba‘nın öğrencisi oldu. Yirmi yaşında iken 1889 yılında Torino’da bir sergi açtı. Dört yıl sonra Paris salonunda sergilediği “Seçimden sonradan (dopo il voto)” adlı heykeliyle ün kazandı. 1922’de Torino’dan Roma’ya taşındı.

İtalya’da 1. Dünya Savaşı şehitleri anısına meydanlara dikilen anıtların birçok Canonica’nın eseridir.

Pietro Canonica, daha sonra lüzum İtalya’da, gerek başka ülkelerde çoğu sergiye (Londra, Paris, Berlin, Dresden, Münih v.b.) katıldı ve daima galibiyet kazandı. O Kadar fazla eseri, kendisine altın madalya kazandırdı. Böylece fazla aristokratın ve İngiliz Kraliyet ailesi mensuplarının heykellerini yapan ressam; büstler, heykeller gerçekleştirmek üzere Avrupa’nın az daha tüm saraylarından ziyafet aldı.

Pietro Canonica, Roma’da yıllardan beri, Academia di Belle Arti’nin (Hoş Sanatlar akademisi) müdürlüğünde ve hünde bulundu. Eserlerinin esas özelliği şekil güzelliği ve ifade çekiciliğidir. Heykelleri, alışılmış heykeltıraşlığın izleri olan ağırbaşlılık ve soyluluk göstermekle birlikte, bununla birlikte modelin iç hayatını, karakterini ve özel ruhi dramını da yansıtır. bilhassa atlı heykelleri, atların çok hoş anatomisi ve canlılığından dolayı büyük bir ün kazandı.

Pietro Canonica, heykeltıraş olarak büyük bir ün kazandıktan daha sonra kendisini müziğe verdi. Cravero de Vittore Veneziani’den müzik dersleri aldı. Şarkı ve senfonik parçalar dıştan operalar da besteledi. La Sposa di Corinto (Korynthos Gelini), Enrica di Mirval, Miranda (Shakespeare’in The Tempest (Kasırga) adlı piyesinden) ve Medea adlı dört operası galibiyet kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pial Hüseyin Türkmen

Ayrıca fotoğraf ile de uğraştı, özellikle kendi portrelerini yaptı. Görüntü resimleri de vardır. 1928 yılında Roma’daki St. Peter Bazilikası’na Papa XV. Benedict’in bir heykelini yapan Pietro Canonica, 1929 yılında Accademia d’îtalia (İtalya akademisi) üyesi seçildi.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra daha çok dini eserler verdi. 1950 yılında İtalyan parlamentosuna, yaşam baştan başa senatör seçildi.

Pietro Canonica, 8 Haziran 1959 tarihinde İtalya Roma’da 90 yaşında ölmüştür.

Pietro Canonica, Roma şehrinin izniyle Villa Borghese Parkı’nın içindeki tarihi bir yapıyı konut ve stüdyo olarak faydalanma ayrıcalığını elde etmiş ve hayatının sonuna kadar orada yaşamıştı. Evini kendisinin, o dönemin ve içinde bulunduğu sosyal çevrenin ruhunu yansıtacak şekilde döşedi. Ölümünden daha sonra evi, müze haline getirildi.

Çok sayıdaki heykel ve büstleri arasında en önemlileri şunlardır :
St. Petersburg’ta (Leningrad) Çar Aleksandr II’nin atlı heykeli,
Bağdat’ta kral Faysal I’in atlı heykeli,
Ankara’da Atatürk’ün tunçtan heykeli (Galibiyet meydanında) 1927
Ankara’da Atatürk’ün tunçtan heykeli (Etnografya müzesi önünde) 1927
İstanbul’da Taksim meydanındaki ünlü Cumhuriyet âbidesi, 1928
İzmir’deki atlı Atatürk anıtı, 1932

Diğer ünlü heykelleri şunlardır:
Arjantin cumhurbaşkanı Figueroa Malacorta anıtı (tunçtan, Buenos Aires’te),
İI Tirreno (Tyrrhen denizi, Roma’daki Vittorio Emanuele II anıtında)
Simon Bolivar anıtı (Kolombiya’da). İskenderiye’de Hıdiv İsmail Paşa heykeli

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı