A

Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı

Ahmet Taner Kışlalı Biyografisi

Ziraat Bankası veznedarı Hüsnü Bey ile ilkokul öğretmeni Lütfiye Hanım‘ın oğlu olan Ahmet Taner Kışlalı, 10 Temmuz 1939‘da Tokat‘ın Zile ilçesinde dünyaya geldi
Abileri Mehmet Ali ve Mahmut‘u istanbul’a, Galatasaray Lisesi‘ne gönderen ailesi, Ahmet Taner’in yanlarında kalması kararını almıştı. İlkokul’a annesinin sınıfında başlayıp tüketen Kışlalı, ortaokul eğitimi ise Kilis Ortaokulu’nda tamamladı. Peşinde Kabataş lisesini okuyan Kışlalı, lisans eğitimi için Ankara‘ya gitti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine başlayan Kışlalı, aynı zamanda Yeni Gün Gazetesinde spor muhabirliği göreviyle işe girdi. Kısa sürede gazetenin yazı işleri müdürlüğüne terfi etti ve 19621963 yılları boyunca görevini sürdürdü.

1967‘de Fransız bursu’yla girdiği Paris Hukuk Fakültesi’nde doktorasını yaptı. Çabuk konusu “Çağdaş Türkiye’de Siyasi Güçler.“di.

Doktorası sırasında Fransa‘da tanıştığı, kızları Dolunay ve Altınay‘ın anneleri Nilgün Kışlalı ile evlendi.

19681972 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi‘nde Siyaset Sosyolojisi alanında öğretim görevlisi olan Ahmet Taner Kışlalı, askerliği nedeniyle ayrıldığı görevine askerlik sonrası geri dönmedi.

19711977 arasında Akustik Dergisinin yayın yaşamında önemli rol aldı. Bu dönemde CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile tanıştı ve 1977 senesinde CHP milletvekili seçildi.

Benzer yıl Altan Öymen‘nin arabasında, kendisine Kültür Bakanı olduğunu söylemesiyle Kültür Bakanlığı görevi başlamış oldu. Bülent Ecevit göre kurulan 42. Hükümet‘te ancak Kültür Bakanlığı görevini 19781979 yıllarında tamamladı. Altan Öymen, O gün için daha sonra şöyle diyor:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Kültür Bakanı olacağını kendisine açıkladığımda yüzünde sevincin işaretlerini görememiştim. Yalnızca gözlerinde önemli bir mesuliyet yüklendiğinin bilincine varan ışıltının çaktığını gözlemiştim.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayhan Işık

12 Eylül ardından Turgut Özal hükümeti’nin gelmesiyle üniversiteye dönen Kışlalı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi‘nde Siyaset Bilimi dersleri vermeye başladı. O sıralar geçirdiği trafik kazasında eşi Nilgün Kışlalı‘yı kaybetti.

1991 senesi sonlarında Cumhuriyet Gazetesinde ”Haftaya Bakış” köşesinde yazarlığa başladı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Us Derneği gibi derneklerin Anadolu‘daki toplantılarına hatip olarak katıldı. Atatürkçü Fikir Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Takvimler Nisan 1997‘yi gösterdiğinde Nilüfer Kışlalı ile ikinci evliliğini yaptı. 22 Eylül 1999‘da üçüncü kızı dünyaya geldi: Nilhan Nur.

21 Ekim 1999 Perşembe günü sabahı, Çayyolu Engürü Sitesi‘ndeki evinin önünde uğradığı bombalı hamle sonucu vefat etti. Karısı Nilüfer Kışlalı, o sabahı şöyle anlatıyor:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Saat 09:28 civarı Cumhuriyet gazetesine “Kınıyorum” başlıklı yazısını faksladı. Beni ve Nilhan Nur‘u kent’e indirip, derse gidecekti. Saat 09:35‘te “Nilüfer” dedi, “Ben arabayı ısıtayım. İki-üç dakika sonra gelirsiniz.” ve evden çıktı. Fazla neşeli bir sabahındaydı…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı