A

Prof.Dr.Ateş Kara

Ateş Kara Biyografisi

Prof. Dr. Ateş Kara, Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alev Kara, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim üyesidir.

Ateş Kara, 1968 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Lisesi’nden 1987 yılında mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1994 yılında mezun olduktan daha sonra yüksek lisansını yeniden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları branşında tamamladı. Peşinde doktorasını da aynı yerde Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları üzerine 2002 yılında bitirdi.

Ateş Kara, 1998-1999 yılları aralarında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başasistanlığı yaptı.

Alev Kara, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde çocuk enfeksiyon hastalıkları yandal ihtisasını 2002 yılında bitirdikten sonradan aynı ünitede çalışmaya devam etti.

2004 yılında pediatri doçenti olan Alev Kara, 2010 yılında profesör oldu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim üyesi olan Prof. Dr. Alev Kara, halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği genel sekreteri görevini de yürütmektedir. Hem, kamu kurum ve kuruluşlarında farklı danışmanlık görevleri de bulunmaktadır.

DSÖ‘de danışmanlık yapan Prof. Dr. Alev Kara, daha önce de ebola salgınıyla ilgili DSÖ‘nün 25 karakter çalışma grubunda yer aldı.

Prof. Dr. Alev Kara, 10 Mart 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu]]] Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. daha sonra ise Sıhhat Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anjelika Akbar

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bir takım isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Alev Kara,
Prof. Dr. Tevfik Veciz,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı