A

Anjelika Akbar

Anjelika Akbar Biyografisi

Mutlak kulak yeteneği sahibi, müzisyen, besteci * Duyulan bir notayı, hiç bir referans almadan ve başka bir nota ile karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneği.
Tam adı Anjelika Rosenbaum Akbar olan artist, Kazakistan’da, müzisyen ve filozof bir baba ile yeniden müzisyen bir annenin çocuğu olarak 1969‘da dünyaya geldi.

ilk piyano derslerini ailesinden aldı. 2,5 yaşına geldiğinde nota biliyor ve piyano çalabiliyordu. 3 yaşında piyano özel eğitimi almaya başladı. . Moskova Konservatuvarı hocası ve Çin Harbin Konservatuvarı’nın kurucularından V. Lipovetsky birincil ustası oldu. 4 yaşındayken Mutlak Kulak * yeteneği ayrım edilen Anjelika Akbar, 4,5 yaşında Moskova Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin dikkatini çekti ve benzer konservatuvarın bünyesindeki, üstün yetenekli (harika çocuklar) öğrencilerin okuduğu okula kabul edildi.

Taşkent Devlet Uspensky Müzik Okulunda gördüğü 11 yıllık piyano ve kompozisyon eğitimini ve yüksek lisansını, Doç. V. Fadeyeva ve St. Petersburg Devlet Konservatuarı profesörlerinden B. Zeydman’dan aldı.

Ünlü Rus bestecisi Andrei Eshpai, 5 yaşındaki Anjelika’nınnlediğinde bu eserlerin babasına ait olduğunu düşünüp kendisine “Fazla yeteneklisiniz bayım, sizi fazla aydınlık bir bestecilik geleceği bekliyor” demişti. Ama eserler minik Anjelika’ya aitti.

Olağanüstü çocukların okuduğu okulun özelliği, eğitimin konservatuarın en parlak profesörleri kadar verilmesiydi. Bu okulun öğrencilerinden dünyaca meşhur Alexei Sultanav ve Stanislav Yudenich gibi, Anjelika Akbar da en iyi öğrenciler aralarında yerini aldı.

sonra 5 yıllık eğitim göreceği Taşkent Devlet Konservatuarı’na başladı. Prof. Berlin ve Prof. Yanovsky ile beste ve orkestrasyon; Prof. L. Pluşenko ile piyano ve ünlü organist T. Levina ile de Org çalışmaları yaparak eğitimini tamamladı.

Ardından Rusya Besteciler Kurulu, Anjelika Akbar’ı ”En İyi Genç Besteci” olarak seçti. Rusya Besteciler Kurulu, müziğin eşsiz rolünü algılayan insanlardan oluşan ve topluma uzanacak müzikaliteyi gözetmek adına hizmet veren bir kuruldu. Anjelika Akbar, 2006 yılında bu kurulun Ukrayna şubesine üye oldu (kurula abone olmak, bununla beraber Kültür Bakanlığı’nın ‘’Iftihar Sanatçısı‘’ unvanına sahip elde etmek anlamına geliyor). Keza SSCB‘de bir ilk olarak, sadece kişiye özel olan ve Avrupa’da istediği konservatuarda lisans ve yüksek lisans yapması için burs verdi. Oysa kendisi evlenmek üzere olduğu için bu teklifi kabul etmedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Andy Wachowski

daha sonra Bestecilik ve Orkestra Şefliği yüksek lisansını UNESCO üyesi olarak geldiği ve ardından da yerleştiği Türkiye‘de, Hacettepe Devlet Konservatuar’ında Doç. Turgay Erdener ile çalışarak kompozisyon yüksek lisansı aldı. Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Yüzyıl Armonisi, Doç İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile kompozisyon çalıştı. Seçtiği Rus besteci A. Skriabin’in ” Seçme Piyano Eserlerinin Armonik, Melodik,Ritmik,Biçimsel ve Felsefik açıdan Analizi” ile ve bestelediği “Senfoni No.1″ ile tamamlayarak ”Sanatta Yeterlilik Derecesi” almaya yargı kazandı. (”Sanatta Tatminkarlık” besteciler için doktora anlamına gelmektedir).

1993 yılında Türk vatandaşlığına geçen ,Anjelika Akbar Türkiye‘ye geldikten sonradan ise, Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Yüzyıl Armonisi, Doç. İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile yürüttüğü bestecilik çalışmalarının yanı sıra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın kurucu öğretim elemanları arasında yer aldı.

Ünlü Türk Soprano Selma Berk, ayrıca da Avrupa’da büyük üne sahip soprano Djoke Winkler Prins‘ten öbür zamanda vokal dersleri almış ve hem meşhur Türk Opera sanatçısı Melek Çeliktaş ile bu konu da bir vakit konsültasyon yapmıştır.

Senfonik ve oda orkestrası, koro, piyano ve öteki enstrümanlar için bir fazla beste yapan Anjelika Akbar, Orta Asya, Baltık Cumhuriyetleri, Rusya, Hindistan, Almanya ve Türkiye’de dağıtılmış konserler verdi. Ayrıca Özbekistan Milli UNESKO Komitesi’nde üyelik yaptı.

İlk albümü “SU”, 1999 yılında piyasaya çıktı. Bu çalışmanın peşinde Can Dündar‘ın “Köy Enstitüleri” isimli belgeselinin müziklerini (Belgeselin video-CD’si piyasaya çıkmıştır) ve Vivaldi Dört Mevsim’in, dünyada birincil kere solo piyano uyarlamasını yaptı ve yorumladı. Yapım Sony Classical kataloğuna seçildi ve Sony International göre 2002’de piyasaya çıkarıldı. Albüm uluslararası Sony Classical kataloğuna giren birincil Türk olağan müzik albümü oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Kasım Han

Akbar, yeniden 2002 yılında Rana Pirinçcioğlu ve Zara ile birlikte çıkardığı “bir’den Bir’e” albümü ile bambaşka bir çizgi yakalamayı başardı. Geleneksel batı klasik müziği sınırlarını aşıp, görsel efektler ve kendi dizelerini ek ederek müziğine bambaşka bir ebat kazandıran Akbar, Moskova Sobesednik Ödülü, SSCB Etnik Müzik Ödülü, Taşkent Devlet Konservatuarı ‘Altın Lenin Ödülü’ (üç yıl boyunca), SSCB Kompozitörler Ödülü’, 4. Uluslararası Nejat Eczacıbaşı Beste yarışması üçüncülük ödülleri sahibidir.

2003 yılından itibaren bu yanlamasına Besteci Ali Darmar ile çalışmaktadır.

2003 yılında meydana çıkan ve Bach’ın eserlerini Doğu enstrümanları ile harmanladığı ”Bach A L’ Oriantale” albümü için “Bu bir müzik deneyi değil, çağın ihtiyacıdır. İnsanlar birbirileri ile kucaklaşmadan önce müzikleri kucaklaşsın istedim…” diyor Anjelika Akbar.

Senfonik Orkestra ve Oda Orkestrası ile koro, piyano ve öteki enstrümanlar için dört yüzü aşkın besteye sahip Anjelika Akbar ile, sayısız dergi ve gazete röportajları yapılmış, radyo ve televizyon programlarına katılmış ve prestijli dergilere kapak konusu olmuştur. Anjelika Akbar, Rusya, Fransa, Almanya, Baltık Cumhuriyetleri, Orta Asya, Hindistan, KKTC, Katar ve Türkiye’de sayısız konserler vermiştir.

Anjelika Akbar’ın, besteci ve yorumcu kimliği açık havada, yazan kimliğiyle ortaya çıkardığı ve Türkçe olarak kaleme aldığı “İçimdeki Türkiyem” adlı kitabı, 2011 yılında yayımlandı. Akbar, Türkiye’de geçirdiği 20 yılını, “İçindeki Türkiye”yi anlatıyor.

Anjelika Akbar keza öyle fazla milli ve uluslar arası ödülün de sahibidir.

Anjelika Akbar, 2007 yılında mühendis Batu Tarman ile ikinci evliliğini yaptı. Yürek (d.1991) ve Timur (d.2008) adlarında iki oğlan annesidir.

2013 yılında Anjelika Akbar’ın “Bach A L’Orientale” albümü üstüne Devlet Opera ve Balesi göre sahneye konulan “Bach Alla Turca” adlı bale projesi gerçekleştirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Amanda Seyfried

Albümleri :
1999 – Su
2003 – Bach A L’ Oriantale
2005 – Bir Yudum Su
2009 – Raindrops by Anjelika
2010 – İçimdeki Türkiyem
2011 – Likafoni
2011 – Beni Unutma (Orijinal Film Müzikleri)
2014 – Vivaldi Four Seasons
2016 – Mutlu Aşk Şarkıları (Hakan Aysev ile)
2017 – Yol Ayrımı (Orijinal Film Müzikleri)

Kitapları :
2010 – İçimdeki Türkiyem
2011 – Uçan Köpek Baaşa

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı