R

Prof.Dr.Recep Öztürk

Recep Öztürk Biyografisi

Prof. Dr. Recep Öztürk, 10 Mart 2020’de oluşturulan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Recep Öztürk, 1960 yılında Rize iline ast bir ilçe olan İkizdere’de doğmuştur. Eğitimine Tulumpınar Köyü Mehmet Akif İlkokulunda başladıktan daha sonra İkizdere Ortaokulu ve Rize Lisesinden 1978 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun olduktan daha sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlığını yaptı.

Recep Öztürk, 1994 yılında doçent, 2000 yılında profesör oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliğinden 2016 yılında emekli oldu.

Recep Öztürk’ün öncelikli çaba alanları; hastane enfeksiyonları, HIV enfeksiyonu, enfeksiyöz ishaller, enfeksiyon hastalıkları laboratuvar tanısı ile yüksek öğretimde ve sağlıkta kalitedir.

Prof. Dr. Recep Öztürk, 22 Ekim 2009 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyeliğine seçildi, bu görevde 2013 yılına dek kaldı. 2011-2015 yılları aralarında Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) üyeliği yapan Prof. Dr. Recep Öztürk, Hastane Enfeksiyonları, Grip ve Boğmaca Bilimsel Danışma Kurulları Üyesidir. Bununla Beraber Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu, Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesidir.

Prof. Dr. Recep Öztürk, halen Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

Prof. Dr. Recep Öztürk, 10 Mart 2020’de oluşturulan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sıhhat Örgütü böyle bir hastalığın varlığını ortaya koydu. sonra ise Sıhhat Bakanlığı dürüst kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda yer alan bir takım isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Alev Kara,
Prof. Dr. Tevfik Kısa Ve Öz,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ronaldo
Arananlar:
dr recep ozturk nereli

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı