R

Robert Koch

Robert Koch Biyografisi

Robert Koch, Antraks basili (Şarbon Hastalığı) ve verem basili (verem mikrobu)’nu ilk tespit edendir. Kendi dalında Louis Pasteur’den sonraki en büyük bilim adamı olarak kabul edilir.

Robert Koch, 11 Aralık 1843 tarihinde Clausthal-Zellerfeld, Almanya’da doğmuştur. Babasının adı Hermann Koch, annesinin adı Mathilde Julie Henriette Biewand’dir. 1866 yılında Göttingen Üniversitesinden mezun olarak tıp doktorasını aldı. 1870’li yıllardaki savaş döneminde orduda hekimlik yapmıştır. Askerlik sonrası Almanya’nın değişik şehirlerinde doktorluk yaparak hayatını kazandı. bu vesileyle bakteriyolojiye merak sardı.

Robert Koch, 1876’da şirpençe hastalığı (Şarbon) üzen sonuçlarını yayınladı. Bu çalışmaları bakteriyolojiye aleyhinde duyulan ilgiyi artırdı. Koch, 1880’de Alman Afiyet Komisyonuna üye seçildi. Böylece çalışmalarına daha sistemli bir şekilde devam etmek imkânını buldu. Bu sıralarda tüberküloz bütün Avrupa’yı kırıp geçiriyordu. Doktor Koch, bir veremli hasta ölünce anında ölünün hastalıklı organlarının mikroplu kısımlarını ayrı bir yere toplardı. O sıralarda verem mikrobu az önce bilinmiyordu. Koch, bu mikrobu fethetmek için bütün boyayıcı maddeleri denemiş, mikroskobunu bütün büyütme derecelerine kadar ayarlayıp bu basili aramış ama bir türlü bulamamıştı. Sonunda ümidini kesmiş ve tüm elindekileri yok etmeye karar vermişti. Ama tam hepsini atmak üzereyken, yarım milimetrenin binde biri değin büyüklükte birtakım çubuksu cisimleri fark etti. Doktor, bu çubuk biçimli mikropları ayırarak üretti, sonradan da kobaylarına aşıladı. Hayvanlar verem oldular. Bu Nedenle 1882’de düşman keşfedildi ve namına “Koch basili” denildi.

Robert Koch, Antrağı) ve verem basili (verem mikrobu)’nu ilk saptama edendir. Verem konusundaki keşifleri sebebiyle 1905 yılında Nobel Tıp ya da Fizyoloji Ödülünü almıştır. Ayrıca koleranın da mikrobunu bulmuş, sıtma hastalığının tedavisi üstünde çalışmış, öldürücü bir rahatsızlık olan uyku hastalığının Afrika’da yaşayan çeçe sineklerinden geçtiğini keşfetmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rebecca Black

Robert Koch, 1880′de Berlin’de yer alan imparatorluk Sağlık Dairesine atandı. 1904 yılına değin süren bu görevinin yanı sıra Berlin Üniversitesinde Hijiyen Enstitüsü ile yeni kurulan Mikrobik Hastalıklar Enstitüsünün de müdürlülerini üstlendi. her biri ayrı olarak yüzyılımızı etkileyecek olan bazı buluşların sahibi G.Gaffky, F.Löffler, E. von Behring ve P. Ehrlich gibi tıp uzmanlarından oluşan bir ekiple çalışan Koch, tıbba yaptığı en önemli katkılarını bu dönemde gerçekleştirecekti. Nitekim 1882 yılında, kendi adıyla Koch basili“ olarak anılacak olan tüberküloz mikrobunu buldu. Sahiden Parisli hekim Jean Antoine Villemin tüberkülozun bulaşıcı bir rahatsızlık olduğunu ve aşı aracılığıyla hasta hayvandan sağlam olanlara bulaştırılabileceğini 1865 yılında göstermişti. Fakat hastalığın gerçek taşıyıcısının tüberküloz basili olduğunu Koch kanıtlayacaktı. Bunu olabilmek için Robert Koch önce verem basilini kültür içinde büyütmeyi başardı. Sonra da kültür ürünlerini hayvanlara enjekte ederek hastalanmalarını sağladı. Böylece kayıtlı bir hastalığa fakat özgül bir basilin yol açabileceğini sergilemiş oluyordu.

Robert Koch, 1888’de tanınmış hekim ve bilginlerle birlikte Darı ve Hindistan’a gönderildi. Bu ülkelerde yaygın bir halde olan kolera hastalığının sebeplerini inceleyecekler, bir çare şekli bulmaya çalışacaklardı. Koch, bu hastalığın da mikrobunu buldu. sonra Berlin Üniversitesine profesör oldu.

Robert Koch, 1896-1906 yılları arasında Afrika’ya yaptığı birkaç gezi esnasında uyku hastalığının çeçe denilen sineklerin ısırması sonucunda ortaya çıktığını buldu. Bundan nedeniyle, 1905r tıp konusunda değişik eserler hazırladı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1867 yılında Emma Adolfine Josephine Fraatz ile evlendi. 1893 yılında boşandı. Gertrude Koch (d.1868) adında bir çocuğu oldu.
2.eşi: 1893 yılında Hedwig Freiberg ile evlendi.

Robert Koch, 27 Mayıs 1910 tarihinde Baden-Baden, Almanya’da 67 yaşında yürek hastalığından ölmüştür. Vasiyeti üstüne mumyalanıp Baden-Baden’e gömüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rex Tillerson
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı