W

Wassily Kandinsky

Wassily Kandinsky Biyografisi

Rusça bütün adı Sily Vasilyeviç Kandinsky modern resmin en manâlı temsilcilerinden olmuştur. Bazı sanat tarihçilerince soyut resmin yaratıcısı olarak da kabul edilmiştir.
Babası Sibirya’nın Çin sınırı yakınlarında yer alan Kyakhta’nın yerlisi, annesi Rus olan Wassily 1866 yılında Moskova’da doğdu. Varlıklı ailesinin olanaklarıyla daha çocukken birçok şehri gezdi.

Ortaöğrenimini 1871’de Odessa’da tamamladı. Lise yıllarında fotoğraf yapıyor, bir yana da amatörce piyano ve viyolonsel konserleri veriyordu.

1886’da Moskova Üniversitesi’nde hukuk ve iktisat öğrenimine başladı.1893 yılında doktoroya denk bir akademik unvan kazandı.

1896’da Estonya’daki Dorpat Üniversitesi’nden gelen profesörlük teklifini geri çevirdi ve 30 yaşında kendisini resme vermeye karar verdi.

Münih’e gitti ve orada dört yıl Anton Azbe’nin yönetiminde çalıştı. İyi Almanca bildiği için ve eski Rus milliyetçilerinin başlıca yaşadığı Münih’e taşındı. Azbe’nin atölyesinde Alexei Von Jamlensky ve Franz Marc ile tanıştı. 1900 ve 1908 yılları arasında Moskova Sanatçılar Birliği beraberinde sergiler düzenledi. Öteki yandan Münih sanat ortamına girdi. Yerel sanat okullarında incelemeler yaptıktan sonra Phalanx sanatçılar grubunu kurdu. Her yönden kabiliyetli bir sanatçıydı ve öncelerinde öğrencisi olduğu Phalanx grubunun daha sonra öğretmeni oldu. 1901 yılında Kandinski ve arkadaşları göre, sanatçıların sergi açabilme olanaklarını genişletmeyi amaçlayan sanatkâr grubuna verilmiş bir ad olarak sanat tarihindeki yerini aldı. Yaradılış, 1904 senesine dek Münih sanat ortamında aktif olarak rol oynamıştır. 10 sene beraber yaşadığı Gabriele Münter ile o dönemde tanışmıştır. 1904’de Kandinskiy ve Münter 4 sene sürecek olan Venedik, Tunus, Hollanda, Fransa ve Rusya gezilerine başladılar. Gezileri her tarafında Vincent Van Gogh, Paul Gauguin ve Claude Monet gibi empresyonisterin sanat yaklaşımları konusunda incelemelerde bulundular. 1908’de baştan Münih‘e dönerek yerleştiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Warren Buffett

daha sonra bu grubu Berlin’de Sezession, Dresden’de de Die Brücke gibi gruplar izledi.

1900’e değin sanat öğrenimi devam etti.1903’de Moskova’da ilk bireysel sergisini açtı, bir sene sonrada Polonya’da iki kişisel sergi daha düzenlendi.

Kandinsky 1909 yıllarında meşhur emprovizasyonlarına başladı. 1911’de Kandinskiy, Münter ve öteki arkadaşları ile Münih’deki geleneksel sanatçılar derneğini ile bağlantılarını kopartarak Der Blaue Reiter (Mai grup Kandinskiy’nin önderliğinde Henri Matisse, Pablo Picasso, Robert Delaunay ve Paul Klee gibi zamanın manâlı yaratıcılarını etrafında toplamıştı bile.

Kandinsky’ye görünmeyen sanatçı niteliğini kazandıran ilk yapıtı 1910 tarihli “İlk Görünmeyen Suluboya”ydı.1911’de Marc’la birlikte Blaue Reiter akımını kurdu. 1912’de basılan “Sanatta Ruh” adlı kitabında usta, kendi iç dünyasındaki lirik abstraksiyon özgürlüğünden laf etmekte.

1914’de savaş başladığında Gabriele Münter Münih’de kaldı, Kandinskiy Rusya’ya geri döndü ve Nina Andrevskaya ile evlendi. Vsevolod Kandinsky adında bir çocuğu oldu.

1917’de Moskova’ya yerleşti. 1918 yılında Moskova Hoş Sanatlar Akademisi’nde profesörlüğe ve Halk Müziği Eğitim Komiserliği‘nin sanat bölümü üyeliğine getirildi ve devlet kadar kişisel bir sergi düzenlenerek onurlandırıldı.

Kandinsky uluslar arası ün kazandıktan daha sonra, 1922’de meşhur tasarım okulu Bauhaus’ta ders vermesi için yapılan teklifi hemencecik kabul etti.

Bauhaus’ta ders verdiği yıllarda birincil kitabı “Sanatta Tinsellik Üzerine”yi yazdı.1926’da “Düzleme Göre Nokta ve Çizgi” adlı ikinci kitabını yayımladı.

1928’de Alman uyruğuna geçti oysa Bauhaus’un kapanması üzerine 1933’de Fransa’ya göç etti.

1939 yılında da Fransız uyruğuna geçti ve 13 Aralık 1944 günü hayatını kaybedene kadar Paris’in Neuilly_sur_Seine’de yaşadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Wilco van Herpen

Kayda Değer Yapıtları: İlk Görünmeyen Suluboya, Mavi Dağ, Çan Kuleli Görünüm, Siyah Kemer ile Siyah Çizgiler, Beyaz Çizgiler, Mavi Daire Dilimi, Dominant Mor, Başat Çarpık, On Beş, Ilımlılık, Hareketler, Bölünme Birlik, Daire ve Kare, Beyaz Dengelenmiş Hareket.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı