A

Ahmet Say

Ahmet Say Biyografisi

Piyanist ve besteci Fazıl Say oğludur. Ahmet Say, konservatuvarlar ile üniversitelerin müzik bölümlerinde esas eser olarak okutulan müzik kitaplarının yazarıdır.

Ahmet Say, 1935 yılında istanbul, Kadıköy’de matematik öğretmeni Fazıl Say ile felsefe öğretmeni Nüzhet Say’ın oğlu olarak doğmuştur. Piyano eğitimine 7 yaşında başladı. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Ortaokul ve lise öğreniminin yanı sıra okul yıllarında 1946 yılında Ferdi Ştatzer’in ricası üstüne İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girerek 1950 yılına kadar devam etti. 1945-50 yılları aralarında Verda Ün ile piyano, Demirhan Altuğ ile kuram ve Raşit Abed ile armoni çalıştı. 1954 yılında Almanya’ya basın-yayınlama eğitimi almak için gitti ve 6 yıl orada kaldı. Gazetecilik okurken ünlü bir piyanistin evinde pansiyoner olarak kaldı. Bir yana da müzikolog Kurt Köhler’in özendirmesiyle müzikolojiye alaka gösterdi.

Türkiye’ye dönüşünde akademisyen edinmek istedi ancak Almanya‘daki okulunun denkliği kabul edilmeyince Bingöl‘e Almanca öğretmeni oldu. 1960 yılında Türkiye’ye döndüğünde Bingöl’e Almanca öğretmeni olarak atandı ve üç sene millet eğitimcisi ve folklorcu olarak devir yaptı. Bu dönemde türkü, matem ve masallar derledi, ırk dansları toplulukları kurdu ve çocuk toplulukları yetiştirdi. Bingöl Hikayeleri adlı eseri bu dönemin ürünüdür. Bingöl’deki öğretmenliğinin gerisinde Erzincan‘da insanlar eğitim uzmanı olarak çalıştı. 1964 yılında Ankara’ya döndü.

Piyanist ve besteci Fazıl Say oğludur. Ahmet Say, konservatuvarlar ile üniversitelerin müzik bölümlerinde temel eser olarak okutulan müzik kitaplarının yazarıdır.

Ahmet Say, 1967 yılında Türk Solu adlı derginin yazı işleri müdürü oldu. 12 Mart 1971 tarihinde bahşedilen muhtıra sonrası 4 kere g 17 ay hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonradan 1976 yılında “Kocakurt” romanını yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aydın Boysan

Ahmet Say, oğlu Fazıl’a aldığı birincil piyanonun parasını da hapisteyken yazmaya başladığı ‘Kocakurt’ adlı romanıyla kazandı. ‘Cezaevinde kalmak beni eğitti’ diyen Say, o günlerle ilgili şunları anlattı: ‘Davalarda hüküm almadığım halde bir dava sarktığı için beni Ulucanlar Merkez Hapishane’ne attılar. Maksim Gorki‘nin bir kitabının adı, ‘Benim Üniversitelerim’dir. Cezaevi de doğrusu benim için üniversite oldu. Orada 5-6 ay kaldım. Mahkumların ‘Kocakurt’ diye seslendikleri bir dolandırıcının anlattığı hikayelerden hareketle bir roman yazdım. Uyruk’in roman yarışmasına gönderdim, oradan ödül aldım ve kitap basıldı. Kazandığım parayla Fazıl’ın birincil piyanosunu aldım.’

1977-1983 yılları arasında aylık “Türkiye Yazıları” dergisini; Cemal Süreya, Vecihi Timuroğlu, Ragıp Gelencik, Demir Veciz, Ali Püsküllüoğlu ile birlikte çıkardı.

1980 yılından sonradan ise yalnızca müzik yazarlığı ile ilgilendi. Ahmet Say, 2 Mart 1992 tarihinde kurulan ve 2 yıl başkanlığını da yaptığı “Edebiyatçılar Derneği” kurucu üyelerindendir.

1982 yılında yazdığı “İpek Halıya Zıt Binen Kedi” (epik öykü) adlı hikâye kitabı Almanca’ya çevrilerek 1985 yılında Berlin’de yayınlanmıştır.

1985 yılında “Müzik Ansiklopedisi Yayınları”nı kuran Ahmet Say, Türkiye’de konservatuarlar, üniversitelerin müzik eğitimi bölümleri, müzikçiler ve müziksever aydınlar kadar merakla karşılanan kitaplar yazdı.

1995 yılında “The Music Makers in Turkey” adı ile İngilizce hazırlanan kitabı, Türkçe olarak yınlanmıştır.

Daha önce 2012 yılında; Bingöl Hikâyeleri (Güneşin Savrulduğu Yerden) adları ile yayınlanan kitabı Ca Yo Ke Tij Ti Ra Bena Vila ismi ile Zazaca olarak Evrensel Basım Yayınlama göre yayınlandı. Ahmet Say, aynı zamanda 1978 yılında kurulan Say Yayınları’nın sahibidir.

Türkiye’nin önde gelen gazete ve dergilerinde yayımlanan yüzlerce müzik eleştirisi ve sanat sorunları üzerine yazdığı garip yazılarıyla bilinen Say, uluslararası ve milli müzik toplantılarında akustik uyandıran, incelediği sorunların çözüm yollarını gösteren bildiriler sundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Osman Boyner

Ödülleri :
1970 – TRT Ödülleri Öykü Yarışması Başarı Ödülü (Kamil’in Atı adlı öykü)
1974 – Yeni Adımlar Dergisi’nin açtığı Sabahattin Ali Hikaye Yarışması Birincilik ödülü
1975 – Antalya Film Festivali Öykü Yarışması Mansiyon ödülü
1975 – Kocakurt adlı romanı ile (Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda basılmaya bedel ürünler aralarında yer aldı.

Kitapları :
2012 – Ca Yo Ke Tij Ti Ra Bena Vila
2011 – Ağaçlar Çiçekteydi
2008 – Müzik Ansiklopedisi – 3 Cilt Takım
2008 – Müzik Nedir, Nasıl Bir Sanattır ?
2007 – Mozart (Mozart’ın Anısına)
2007 – Müzik Yazıları
2002 – Müzik Sözlüğü
2000 – Müziğin Kitabı
1996 – Müzik Öğretimi
1995 – The Music Makers in Turkey
1994 – Müzik Tarihi
1988 – Güneşin Savrulduğu Yerden
1982 – İpek Halıya Zıt Binen Kedi (destansı hikaye)
1980 – Bingöl Hikâyeleri (öyküler)
1975 – Kocakurt

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı