A

Aristotle Onassis

Aristotle Onassis Biyografisi

İş adamı, Armatör

20. Yüzyıl’ın en meşhur Yunan armatörü

Aristotle Onassis, 20 Ocak 1906 tarihinde İzmir Karataş’ta doğmuştur. Yunan asıllıdır. Annesi Penelope Dologu, babası Socrates Onassis’dir. Yunanistan vatandaşıdır, bununla beraber Arjantin vatandaşı da olmuştur. Aslen Kapadokya’dan gelen ailenin yakınlarının bir diğer soyadı da Konyalidis’ti yani Konyalı. Babasının ve amcasının Akhisar’da tütün bahçeleri vardı; maddi durumları çok iyiydi. İzmir’de yaşayan ve Tütün ticaretinden zengin olan ailesi, Türkiye’nin kurtuluş savaşından daha sonra 1922 yılında aile önce Midilli’ye oradan da Yunanistan‘a göç etmiştir.

Aristotle Onassis, 16 yaşındayken toplam 4 bambaşka dil (Yunanca,lizce) konuşuyordu.

1923 yılında babası onu Arjantin‘e gönderdi. Aristotle Onassis, Arjantin‘e gidince Buenos Aires’teki United River PIate TeIephone Co.’ya gececi santral memuru olarak işe girdi. bununla birlikte babasının da yardımı ile Türkiye’den tütün ticaretine başladı. Türk tütününün Küba tütünlerinden daha hafif olması nedeniyle kadın içicileri hedeflemişti. Hem çalıştığı telefon operatörlüğü ayrıca de tütün ticareti ile Aristotle Onassis, kısa zamanda finansal olarak epeyce iyi bir konuma geldi. sonra Arjantin‘de ithal Doğu tütünlerinin kullanımını yüzde 10’dan 35’e yükseltince telefon şirketindeki işini bırakarak sırf tütün işi yapmaya başladı. 1925 yılında Arjantin vatandaşı da oldu.

Tütün satışlarından aldi yılda 100 bin ABD Doları kazandı. 1928 yılı itibariyle Aristotle Onassis, Yunanistan ile yapmış olduğu ticaretlerden yaklaşık 3 milyon Dolar değer iş yapmış oldu.

1928 yılında Yunan hükümeti namına Arjantin ile bir ticaret anlaşması için görüşmeler yapmakla görevlendirildi, gerisinde 1930 yılında Yunanistan’ın Buenos Aires konsolosluğuna getirildi. bu arada sigara üretimi ve hammadde ticaretine de el atarak işlerini büyüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Muhtar Paşa

İthalat esnasında gördü ama esas para gemi taşımacılığındaydı ve o da deniz fazla ülkelere sefer yerine getirmek üzere gemiler satın aldı. ABD‘ye göç etti.

1931 yılında daha 25 yaşında iken meslek hayatındaki başarılar onu milyon dolarlık mal varlığı sahibi yaptı. 1931 yılında iflasın eşiğine gelmiş olan Kanadalı Canadian National de Montréal şirketinden çok düşük bir değer sayılabilecek 120 bin ABD Dolar karşılığında altı tartma gemisi satın aldı. sonradan başka gemiler de aldı.

1936 yılında İsveç‘te petrol tankerleri yaptırmaya başladı. II. Dünya Savaşı sırasında, gemileri ya bu ülkede yan kaldı veya Müttefikler hesabına çalışırken battı. sonradan zararı deniz sigortacılığı şirketlerince ödendi.

II. Dünya Savaşı sonrasında 1945 yılında her yerde çok büyük bir tanker filosu oluşturdu. O esnada ortaklık yaptığı dönemin en varlıklı Yunan Armatörü’nün kızıyla 1946 yılında evlendi. 1950’li yıllarda filosunu daha da genişletti.

1953 yılında Monte Carlo Kumarhanesi’nin yanı sıra tiyatrolar, oteller ve başka taşınmaz mallara sahip olan Société des Bains de Mer’in reşitlik hisselerini satın aldı. Aristotle Onassis, 1956 yılında Olympic Airways havacılık şirketi’ni kurdu. Olympic Air havayolu şirket, 1975 yılında yunan devletine hibe edildi.

Aristotle Onassis, 1946 yılında armatör Stavros Livanos’un kızı Athina Livanos ile evlendi. 1960 yılında ondan boşandıktan sonradan 1957 yılında tanıştığı opera sanatçısı Maria Callas ile uzun süreli bir ilişkisi oldu. Maria Callas onun için kocası Meneghini’den 1959 yılında boşanmasına rağmen Aristotle Onassis, onunla evlenmedi. Onunla evlenme yerine suikast sonucu öldürülen John F. Kennedy‘nin eski eşi olan Jacqueline Kennedy ile 1968 yılında evlendi.

Oğlu Alexandros Onassis 1973 yılında kendi kullandığı uçak ile kaza sonrası öldükten daha sonra babası Aristotle Onassis çok kötü günler geçirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Fetgeri Aşeni

Aristotle Onassis, 15 Mart 1975 tarihinde Neuilly-sur-Seine, Fransa’da bir dalak ameliyatı sırasında 69 yaşında ölmüştür. Oğlu gibi o da özel adaları olan Skorpion‘a gömüldü. Öldüğünde tahminlere göre 500 milyon ABD Doları’nı aşan bir serveti vardı. Aristotle Onassis, servetinin %55’ini hayatta olan kızı Christina’ya, geri kalan %45’i ise 25 yaşında hayatını kaybeden oğlu Alexander namına açılacak olan vakıfa bıraktı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1946 yılında Athina Livanos ile evlendi. 1960 yılında boşandı. Alexandros Onassis (d. 30 Nisan 1948) ve Christina Onassis (d. 11 Aralık 1950) adlarında iki çocuğu oldu.
2.eşi: 1968 yılında ABD.Başkanı John F. Kennedy’in dul eşi Jacqueline Kennedy ile evlendi. Kendisi ölene kadar evli kaldı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı