B

Barbra Streisand

Barbra Streisand Biyografisi

ABD’li oyuncu, şarkıcı, yönetmen, prodüktör ve yapımcı.
Barbra Streisand, güçlü ve ihtiraslı sesiyle ve söylediği romantik şarkılarla da (The Way We Were) bilinen aktris, 24 Nisan 1942’de Brooklyn’de (New York) doğdu. Erasmus Hall Lisesi’ne gitti. Üniversiteye gitmedi ama, 1995’de Brandeis Üniversitesi kendisine müzik çalışmarı sebebiyle ‘Fahri Doktora’ ünvanı verdi.

Barbra Streisand, kariyerine 1960’lı yılların başında New York’ta dağıtılmış kulüplerde çalışarak başladı. 1963 yılında ‘The Barbra Streisand Albüm’ünü çıkararak müzik dünyasına birincil adımını attı. 1964 yılında keza Funny Girl (Komik Kız) müzikalinde Fanny Brice rolü ile, ayrıca de liste başı şarkısı People ile asıl çıkışını gerçekleştirdi. 1968 yılında da bu müzikali beyaz perdede oynaması için gelen teklifi kabul etti ve bu rol için En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nün sahibi oldu.

1973 yılında Robert Redford‘la çevirdiği The Way We Were (Bulunduğumuz Yol), hem müzikal, hem de oyunculuk açısından Streisand’. Bu filmle oyunculuğunu yeniden herkese gösteren Streisand, film için seslendirdiği The Way We Were şarkısıyla da adını unutulmazların arasına yazdırmayı başardı. 1976 yılında A Star Is Born (Bir Yıldız Doğuyor) adlı film için bestelediği Evergreen şarkısıyla ikinci Yüksekokul Ödülü’nü aldı.

Streisand’ın sanat hayatında aldığı ödüller epey yer tutmaktadır. İlk TV programı My Name is Barbra, 1965’te Emmy ve Peabody ödülleri kazandı. 1995 yılında Barbra Streisand; The Concert adlı müzik programıyla iki Emy ödülü daha aldı. Evergreen adlı şarkısıyla Akademi Ödülü’nü şampiyon ‘ilk kadın besteci’ oldu. Funny Girl müzikalinde 200’e yakın misafir etme sergileyen Streisand, 1967 yılında New York Central Park’ta 100.000 kişiye verdiği ahali konserinde şarkısının sözlerini unutunca sahne korkusu yaşamaya başladı ve 31 Aralık 1993 yıllına kadar halk müziği konseri veremedi. böylece ‘Konser fobisi’ olan Barbra Streisand, artık hayır işlerine tartı verdiğini belirterek iki dev konserle faal sahne yaşamına veda etti. giderken 1993 yılının 31 Aralık günü Las Vegas’ta 26 sene sonra öncelikle halka açık konser veren Streisand, konserinin bilet fiyatlarıyla en pahalı konser veren sanatkâr ünvanını da elinde bulunduruyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Murat Yağcı

Ama 2006 yılında her yerde sahnelere dönen Streisand, çok sık olmasa da, verdiği konserlerle en çok şampiyon kadın sanatkâr ünvanına da sahip olmuştur.

1980’li yıllarla birlikte Streisand, Cher ve Tina Turner‘la büyük divalar arasına adını yazmıştır. 1983 yılında, babasına adadığı film olan Yentl’ı çeken Streisand, bu filmde oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini de yapmıştır. 1991 yılında ikinci yönetmenlik denemesi olan The Prince Of Tides (Dalgaların Prensi) adlı filmde başrolü paylaştığı Nick Nolte’a En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı kazandırdı. 1996 yılında üçüncü yönetmenlikYüzü) adlı çalışmasıyla Streisand, efsanevi aktris Lauren Bacall‘a da ilk kez Akademi Ödülü adaylığı kazandırdı.

Irak işgali öncesi ABD Başkanı George Bush‘un “dostane çözüm yollarına başvurma konusunda gönülsüz olduğunu, muhtemel bir savaşın her iki ülkeye de telafi edilmez zararlar vereceğini” söyleyerek rakip bir konuşma sergilemişti. Streisand’ın ayrıca ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton’la da çok sıkı bir dostlar. Barack Obama’nın başkan olduğuna da fazla sevindiği ve başkanlığa namzet olduğu dönemde de para birleştirme amaçlı Obama namına bir yemek ve konser düzenlediği biliniyor.

Doğrusu Barbara olan adını, ‘kimseye benzememesi için’ Barbra olarak değiştirdi. Yıllarını kendi özel gülünü yetiştirmeye adadı, yetişdirdiği bu güle kendi adını verdi.

1968’de En İyi Bayan Oyuncu Oscarı’nı, Katherine Hepburn ile paylaşmıştı.

South Park adlı çizgi dizide Barbra Streisand en nefret edilen şahısların başında yer alır. The Simpsons‘da da adı ‘küfür niyetinde’ kullanılmıştır.

Barbra Streisand 1998 yılından beri aktör James Brolin‘le evlidir.

Bir çok bestesi vardır. Bu yaptığı bestelerle de böylece fazla ödüle sahip olmuştur.

Filmleri :
1968 Funny Girl
1969 Hello, Dolly!
1970 On a Clear Day You Can See Forever
1970 The Owl and the Pussycat
1972 What’s Up, Doc?
1972 Up the Sandbox
1973 The Way We Were
1974 For Pete’s Sake
1975 Funny Lady
1976 A Star Is Born
1979 The Main Event
1981 All Night Long
1983 Yentl
1987 Nuts
1991 The Prince of Tides
1996 Aşkın İki Yüzü
2004 Şiddet Baba ve Dünür

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent Özveren
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı