B

Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan Biyografisi

Elektrik mühendisi, belediye başkanı, siyasetçi

1984-1989 yılları aralarında İstanbul’un ilk Büyükşehir belediyesi başkanı görevini yapmıştır. İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi‘nin kurucusudur.

Bedrettin Dalan, 18 Temmuz 1941 tarihinde Bayburt’da doğmuştur. 7 kardeşi vardır. Bedrettin Dalan’ın çocukluğu Aydınlatılmış Germencik’te geçmiştir. Babasının tayin yeri olan Germencik’te İlkokulu okudu. Ortaokulu ve liseyi Aydın’da okudu. Bu sırada Aydın’da vakıf yurdunda kalır. istanbul’da Üniversiteye bu vesileyle de Fatih’deki “Vakıflar Yüksek Tahsil Talebe Yurdu”nda kalmıştır.

(İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi’nden elektrik mühendisi olarak 1963 yılında mezun oldu. İş hayatına TCDD’de başladı.

Anavatan Partisi’nin (ANAP) kurucuları aralarında yer aldı ve 1984 yılında bu partiden İstanbul Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 1984 – 29 Mart 1989 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevini yürüttü.

1989 yerel seçimlerinde başarısız oldu. Seçimlerden daha sonra ANAP‘tan ayrılarak, 17 Mayıs 1990 tarihinde Halkçı Merkez Partisini kurdu ve genel başkanı oldu. Bu parti 14 Eylül 1991’de Doğru Yol Partisi‘ne (DYP) katıldı. 1991 yılında yapılan genel seçimlerde DYP İstanbul milletvekili seçildi. 1994 yerel seçimlerinde DYP’den yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu, fakat seçilemedi. 1995 yılında DYP’den istifa ederek ANAP’a geçti.

Çesitli kuruluşlarda yöneticilik ve idare heyeti üyeliği yaptı. Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi oldu. İstek Vakfı’nı kurarak, vakfın genel başkanı oldu. Vakıf fazla sayıda kreş, ilköğretim okulu ve lise kurarak eğitime açtı. Vakfın kurduğu Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında eğitime başladı.

Bedrettin Dalan, 20 Ekim 2008‘de yurt dışına çıktı yeniden dönmedi. 12 Ocak 2011 tarihinde İrticayla Mücadele Eylem Planı davası dahilinde içişleri bakanlığınca hakkında kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılmaya çalışılmış fakat çıkarılamamıştır. Şimdilerde yurt dıştan yaşıyor. İstanbul 13. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi 30 Aralık 2011 tarihinde İstek Vakfı malları hariç, Bedrettin Dalan’ın Türkiye’deki bütün mal varlığına, yargı ve alacaklarına el konulmasına karar verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ediz Hun

Bedrettin Dalan, Ayseli Dalan ile evlidir. Altay Burak Dalan ve Uzlaşma Dalan adında iki oğlu vardır.

Bedrettin Dalan, hakkındaki yakalama kararının Şubat 2015 ayında kaldırılmasının arkasında 10 Mart 2015 tarihinde yurda döndü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı