B

Bendeniz

Bendeniz Biyografisi

Başlıca adı Deniz Çelik olan Bendeniz, 25 Temmuz 1973 tarihinde İsviçre-Zürih’te dünyaya geldi. Ailesi Konya‘nın Yeniceoba ilçesindendir. İstanbul Erenköy Kız Lisesi’nden mezun olan Bendeniz, lise öğreniminin arkasında yüksek öğrenim için doğduğu ülkeye yani İsviçre’ye gitti. Büro işleri alanında bir meslek yüksekokuluna devam etti.
Peşinde Türkiye’ye döndüğünde bipartisinde söylediği şarkı doğru Raks Müzik yetkilileri kadar keşfedilen Bendeniz (Deniz Çelik), 1993 yılında Neslihan Yargıcı’nın yaratıcılığını yaptığı “Abajur kız” imajıyla birincil albümünü çıkardı. Neslihan Yargıcı’yla tanıştığı gün “Merhaba ben Deniz” dedi ve adı Bendeniz oldu. 1993’te ‘abajur kız’ olarak hayatımıza girdi. Garo Mafyan, Zeynep Talu gibi müziğin önemli isimleriyle çalışan Bendeniz ilk albümü ile yurtiçi ve yurtdışında önemli başarılara imza attı.

Türk pop müziğinin herzamanki albümlerinden sayılan çalışmanın birincil klibi “Ya Sen Ya Hiç” dünyanın en prestijli müzik kanallarından Mtv’de yayınlanan ilk Türk klibi oldu keza Mtv’nin müzik yarışmasında Türkiye’yi temsilcilik ederek farklı ben “Ağlıyayım mı?”, “Sen Kaybettin”, “Müjdeler Ver” gibi fazla sayıda hit çıktı.

Bir süre Türkiye’nin ilk bayan futbol takımı Dostlukspor’da oynadı.

İlk albümün kazandığı başarının ardındaki “Bendeniz II” adlı ikinci albümünde de Türkiye’nin sayılı müzik adamlarıyla çalıştı. Harun Kolçak, Emel Müftüoğlu, Demet Sağıroğlu, Ümit Sayın gibi isimlerin vokalleriyle takviye olduğu albümün düzenlemeleri Ozan Çolakoğlu, Murat Yeter ve yıllar önce kaybettiğimiz değerli müzik adamı Onno Tunç’un elinden çıktı. İlk albümünde olduğu gibi bu albümde de oniki şarkıdan onbirinin laf ve müziğini yazdı.

1996 yılında çıkardığı “Bendeniz III”de bu kere temposu yüksek parçalar yer aldı.

Köpekleriyle zaman geçirmeye bayılan Bendeniz, balık tutmaya da, Play station oynamayı da fazla seviyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hakkı Bulut

Albümleri :
1993 – Bendeniz I
1995 – Bendeniz II
1996 – Bendeniz III
1998 – Bendeniz’den
1999 – Kurtulamıyorum
2000 – Bendeniz Şarkıları
2001 – Vakit
2003 – Demedim mi
2005 – Aşk Yok mu Aşk
2006 – Değiştim
2009 – Olsun
2011 – Benden İzler

Arananlar:
bendeniz biyografisi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı