B

Bengü

Bengü Biyografisi

Bengü Erden, 23 Nisan 1979 yılında İzmir’de doğdu. Aslen Malatyalıdır. Ortaokul ve liseyi Özel İzmir Amerikan Lisesinde okudu. Marmara Üniversitesi İsletme Fakültesi mezunu. Aynı Zamanda Yüksekokul İstanbul-San Bölümü´nde müzik eğitimini bitirdi.
Müzikle tanışması ilkokulSenfoni Orkestrası ile oldu. Tekrar İzmir`de sahnelenen “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa`dan bir yıl şöhret dersleri aldı. 1998 yılında Müfit Bayşara`nın bir bestesiyle MÜYAP ve Show TV`nin organize ettiği Pop Show `98 adlı şarkı yarışmasında 2. oldu. Müsabaka, jüride bulunan Kenan Doğulu ile tanışmasına vesile oldu. Akademi İstanbul`da müzik eğitimi aldı. Kenan Doğulu’nun albüm teklifi üzerine hem üniversite eğitimini devam etmek hem de albüm çalışmaları için İstanbul’a yerleşti. Albüm çalışmaları takriben üç buçuk sene sürdü. Üç yıl süre ile Kenan Doğulu`ya vokallik yaptı. Hem albümün aranjörlüğünü üstlenen Ozan Doğulu ile de çeşitli çalışmalarda yer aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında 300’e yakın konserler verdi. Canlı performanstaki başarısı sempatik tavırlarıyla bar programları ve konserlerin rağbette ismi oldu. Televizyon ekranına ve objektiflere barışık olan Bengü, ATV televizyonunda her Cumartesi yayınlanan ELİFNAĞME adlı programı galibiyet ile sundu.

İkinci albümü “Bağlasan Durmam” Albümünde bulunan “Ucuz Mumlar ve Müjde” adlı şarkıların söz ve besteleri Bengü’ ye ait. Radyo listelerinde çabucak yükselen “Gel Gel” adlı şarkıyı Azerice yorumladı.

2007 yılında Show TV’de Şebnem Dönmez’in sunuculuğunu yaptığı “Bak Kim Dans Ediyor” adlı yarışmada jüri üyeliğini Nur Yerlitaş, Burhan Öçal, Sevim Gözay, Oktay Keresteci, Aytunç Bentürk yaparken yarışmacılar; Asuman Krause, Doğa Bekleriz, Demet Tuncer, Billur Kalkavan, Bengü, Banu Engebeli, Sami Levi (Seferat Grubu), Cemil Özeren (Ayna Grubu), Berksan Özer, Fatih Cansız (2006 Best Model), Zaza Enden gibi isimler olmuştur. Yarışmada Bengü birinci oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ebru Gündeş

2009 yılının tekrar yazlarında ise 5. albümü “İki Melek”i, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Bu albümden çıkan ilk iki video, “İki Melek” ve “Kocaman Öpüyorum” Billboard Türkiye listelerinde 1 numaraya yükselmiş ve 2009 yılı içerisinde sanatçı bu albümüyle 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Ressam” ödülünü almayı başarmıştır.

20 Haziran 2015 tarihinde Show TV ekranlarında yeni başlayan, Mustafa Ceceli ve Bengü’nün ekip kaptanları olacağı “Kapışma” isimli müsabaka programında Asuman Krause, sunuculuk görevini üstlendi.

Albümleri:
2000 – Güzel Geldin,
2005 – Bağlasan Durmam,
2007 – Strateji,
2008 – Gezegen,
2009 – İki Melek,
2010 – Sırada Sen Varsın
2011 – Dört Dize
2012 – Anlatacaklarım Var
2013 – Saygımdan
2014 – İkinci Hal
2016 – Hodri Meydan
2016 – Sığamıyorum

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı