B

Bilgen Bengü

Bilgen Bengü Biyografisi

Pop müzik sanatçısı, “Cici Kızlar” grubunun üyesidir.

Bilgen Bengü, 19 Aralık 1957 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Şirin ve meyve ağaçlarıyla doymuş bahçeli bir evde ablası Gölgen Bengü ile mutlu bir çocukluk geçirdi. Müziğe karşı yeteneğini fark eden ailesi onu Ankara Devlet Konservatuvarı’na göndermek istedi lakin liseye başlayınca müzik yaşamını mektep orkestrasında solist olarak devam ettirdi.

Bilgen Bengü, Şarkı söylemeye hemen şimdi üç-dört yaşlarında başladı. Küçük yaşlarda acemi olarak başladığı müzik tutkusunu lise yıllarında birincil müzik kontratını yaparak profesyonel alana taşıdı. Yaşı demin küçük olduğu için kontratı annesi imzaladı.

Bilgen Bengü, lisede bir sınıf arkadaşının ninesinin müzik çalışmalarına eşlik ederken Nino Varon‘la tanıştı. Bengü’nün müzik kabiliyeti Varon’un dikkatini çekti. Bengü’den, Şanar Yurdatapan kadar başlatılan Cici Kızlar projesinde Şebnem Aksu ve Birnur Bilginoğlu ile birlikte yer alması istendi. Katılmayı kabul edince Bengü’nün birincil müzik kontratı ailesi göre imzalandı. Bengü, Cici Kızlar’a katılır katılmaz kendini 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ nde yarışırken buldu. Grup, yarışmaya sözleri ve müziği Attila Özdemiroğlu‘na ait Delisin şarkısı ile katıldı. Semiha Akustik ile birinciliği paylaştılar ve Türkiye‘yi temsilcilik edecek yarışmacının saptama edilmesi için gereken kurayı Bilgen Bengü çekti. Kurada kaybedince Türkiye’yi Stockholm‘de temsil etme hakkını kaybettiler.

Bilgen Bengü, aniden tüm Türkiye’nin tanıdığı Cici Kızlar’ın “Kıvırcık”ı olmuştu. Şat Üretim tarafından gruba özel şarkılar ve koreografiler yapılıyordu. Cici Kizlar’la iki yıl her tarafında başarılı çalışmalar yaptı. “Delisin”, “Bak Şu Çocuğa”, “Olmaz oysa”, “Uçtu Uçtu” şarkıları hit oldu. Birçok dergi ve kuruluş kadar yılın grubu seçildiler. “Delisin” adlı filmde oynayarak Tarık Akıcı ve Necla Nazır‘la başrolü paylaştılar. Bir aylık Anadolu turnesine çıktılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bartu Küçükçağlayan

1976 yılında Cici Kızlar dağılınca Bilgen Bengü müziğe kimsesiz devam etti. Nino Varon‘la Nova Müzik çatısı aşağı çalışmaya başladı ve düzenlemesi Onno Tunç‘a ait “Söyle Kimdi O?” adlı 45’liğini çıkardı. Hey dergisi kadar “Yılın Ümit Veren Kadın Sesi” seçildi. “Söyle Kimdi O?” müzik listelerinde bir numara oldu. Ardındaki “Kendine İyi Bak”, “O Piti Piti” ve “Dik Kalbimde Yarayı” teklileri piyasaya çıktı. Altı kere Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan bazılarında Uzlaştırma Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçılarla benzer sahneyi paylaştı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken aynı zamanda okuluna devam ediyordu. 1984 yılında İTÜ. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Esas Bilimler bölümünden mezun oldu.

1987 yılında çoğu bestesini, düzenlemesini Esin Engin‘in ve Turhan Yükseler‘in yaptığı “Kıvırcık” adlı albümünü piyasaya çıkardı. Albüm tanıtımının yeterince yapılmaması sebebiyle başarısız oldu. Bengü 1988 yılında müziğe ara verdi.

Uzun bir aradan sonradan, 2003 yılında, 4 şarkılık bir EP olan “Canım Çekti”yi çıkardı. Düzenlemeleri Turhan Yükseler‘e ait olan bu EP’de “Delisin”, “Söyle Kimdi O”, “Nerden Çıktı Bu Rüzgar?” ve “Haydi Haydi, Git de Konuş” adlı şarkılar bulunmaktaydı. 2000’li yıllarda “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Bir Zamanlar” gibi derleme albümlere hit şarkılarıyla katılan Bengü’nün en sevilen şarkılarından oluşan “En İyileriyle Bilgen Bengü” albümü 2009 yılında sevenleriyle buluştu. Sanatkâr son olarak 2011 yılında sözleri ve müzikleri Yavuz Hakan Tok‘a ait “Şarabi” teklisiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki erkek çocuk sahibidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bayhan Gürhan

45’lik Plakları :
1976 – Söyle Kimdi O? / Bizim Olsun
1977 – Kalbim Durdu Heyecandan/Kendine İyi Bak
1978 – O Piti Piti/Anlatırmısın
1979 – Dik Kalbimde Yarayı/ Biliyorsun Susuyorsun

Albümleri :
1987 – Kıvırcık
2003 – Canım Çekti
2009 – En İyileriyle Bilgen Bengü
2011 – Şarabi (single)

Filmleri ve Dizileri:
Oyuncu :
1999 – Bizim Sokak (Alımlılık) (TV Dizisi)
1979 – Bebek (Metin’in Sevgilisi) (Sinema Filmi)
1975 – Delisin (Öğrenci) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı