B

Bob Smith

Bob Smith Biyografisi

Bill Wilson ile beraber Adsız Alkolikler Derneği’ni kurmuş olan Amerika’lı tabip ve cerrah. Dr. Bob adıyla da belli Smith, günümüzde onlarca ülkede milyonlarca alkoliğe hizmet veren derneği kurmasının gerisinde ölümüne kadar ağzına alkol koymamış, Bill Wilson ile beraber yaklaşık 5.000 kişinin alkolü bırakmasına bizzat muavin olmuştur.
Robert Holbrook Smith, 8 Ağustos 1879 tarihinde, St. Johnsbury, Vermont, A.B.D.’de dünyaya geldi. Susan ve Holbrook ve Walter Perrin Smith çiftinin oğlu olan Robert Smith, gençlik yıllarını Vermont’ta geçirdi ve de 1898 yılında Dartmouth Koleji’ne kayıt oldu.

1902 yılında Dartmounth Koleji’nden mezun olan Smith, Rush Tıp Okulu’nu kazandı ve eğitimini başarıyla tamamlayarak bu okuldan doktor ünvanı kazandı. Smith, mezuniyetinin gerisinde cerrah olarak çalışmaya başladı ve de 1915 yılında Anne Ripley Smith ile evlendi.

Robert Smith’in hayatında her şey yolunda gidiyor gibi gözükse de fiilen koskocoman bir probleme sahipti; alkolizm. Ne yaparsa yapsın kurtulamadığı alkol sorunuyla ilgili problemini arkadaşı Bill Wilson ile beraber Oxford Group adlı Hristiyan Hareketi’nin toplantısıllarına insanları alkolden kurtaracak bir cemiyet koymak geldi. Bill Wilson’un gözetiminde son birasını içerken (ileri derecede bir alkolikti ve ameliyatlara girmeden önce ellerinin titremesini engellemek için içmek zorundaydı) alkolü sonsuza dek bırakacağına and içen Smith, 10 Temmuz 1935 tarihinde, Wilson ile beraber Adsız Alkolikler Derneği (Alcoholics Anonymous ya da A.A.) kurdu.

Karısı Anne Ripley Smith’in de katılımıyla 12 Adım adını verdikleri bir arınma yöntemi hazırlayan iki dost, o günden Robert Smith’in ölüm ettiği 1950 yılına dek 5.000’in üzerine insana alkolü bıraktırarak büyük bir mücadeleyi başarıyla tamamladı.

Robert Smith, 16 Kasım 1950 tarihinde, sütun kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Hayatının son yıllarında, A.A. hareketi çevresinde aldığı ad ile, Bob Smith olarak anılıyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Berna Doğan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı