B

Bora Gencer

Bora Gencer Biyografisi

Türk Pop Müziği sanatçısı.
Bora Gencer, 14 Nisan 1965‘te istanbul’da doğdu. İlkokulu Maçka İlköğretim Okulu’nda okudu. Caz piyanisti olan İlham Gencer‘in oğlu olan Bora Gencer, müzik batmış bir evde büyüdü. Annesi babasının ikinci eşi Necla Gencer’dir. Ayşe Gencer ve İlhan Gencer adlı iki kardeşi vardır. Dünyaca ünlü opera sanatçısı Leyla Gencer, babası İlham Gencer’in amcasıyla evliydi.

Daha minik yaşta müziğin içinde olması ve ailesinden gelen yetenekle İstanbul Devlet Konservatuarına 200 puan üzerinden 193 puanla dönemin en yüksek puanıyla girdi. Çalgı olarak piyanoyu çok sevmesine karşın yeniden ailesinin nasıl olsa ailede cümbür cemaat piyano çalıyor, konservatuarda da tezgâhtar ders piyano demesiyle kemanı seçerek keman bölümüne yazıldı.

7 sene koonra babasının teklifiyle birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Mayıs 1985 yılında vatani görevini yapmak için Erzincan 59.cu topçu tugayına katıldı,artist birliğini de yine Erzincan da subay ordu evinde tamamladı. İstanbul’a döndüğünde askerde tanıştığı organizatör arkadaşı Kerem Erdem tarafından gelen teklifle İsrail‘e gitti ve müziğini orada icra etti. daha sonra İstanbul’a dönen ressam Türkiye‘nin nezih mekanlarında ve konser salonlarında yüzlerce programlar gerçekleştirdi.

1991 yılında annesini trafik kazasında kaybeden sanatçı hayatının en büyük yıkımını yaşadı. 1994 yılında Halis Bütünley ve Garo Mafyan ile tanışan Bora Gencer, 1995 yılının birincil aylarında Mega Müzik imzalı “Öptüm Seni Şeker” isimli birincil albümünü çıkardı.

Aysel Gürel ve Garo Mafyan imzalı “Öptüm Seni Şeker” adlı şarkı kısa zamanda sevildi. 1995 yılında değişik televizyon ve radyo programlarına katılan artist o dönemde kimsesiz Anadolu turnesine çıktı. Bora Gencer’in turneleri daha sonra da yurt içi ve yurt dışı devam etti. Turne arkadaşları arasında Asya, Demet, Harun Kolçak, Deniz Arcak, Gülay, Suat Suna, Seçil, Kerim Tekin gibi isimler de vardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Baki

Profesyonel turne ve konser çalışmalarının haricinde farklı alanlara yönlendirilmiş yarışmalara da katılan artist, Pamukkale Festivali’nde ağabeyi İlhan Gencer ile beraber aldığı dereceyle Mısır‘da Uluslararası Kahire Müzik Yarışması’nda birincilik kazandılar. daha sonra Onno Tunç adına düzenlenen beste yarışmasında kendi bestesi ve yorumuyla üçüncü oldu. 1999 yılında sanatçı “Bir Allah Bilir” isimli ikinci albümü Elenor Müzik’ten piyasaya çıktı. Fiilen 10 şarkıdan oluşan ve her tarafta olan albümünü Kerim Tekin‘nin anısına yaşasaydı onun okuyacağı bir şarkıyı da koyarak 12 şarkıya çıkarttı ve ilk klibini de Kerim’in sevdiği şarkıya “Neden Allahıma“a çekti.

Sanatçının üçüncü albümü “Yeniden Çıktım” ismiyle 2001 yılında Prestij Müzik’ten çıktı.

Bora Gencer,ses ve saz sanatçılığının dışında zaman zaman öbür televizyon ve radyo kanallarından gelen tekliflerle dizi oyunculuğu ve program sunuculuğu da yapmıştır Bunlardan bazıları; “Havuz Show” adlı çocuk programı, “Alabora Reality Show“, “İstanbul’da Bir Güzel“,”Delidolu” adlı müzikal, “Bize Ne Oldu” adlı dizi bunlardan bir kaçıdır. Yönetmen Ümit Efekan‘nın bu dizisinde Fatma Girik,Merih Akalın, Tanju Gürsu ve Altan Günbay gibi isimlerle birlikte rol bölge artist, dizide Sibel Can‘ın sevgilisini rolüyle karşımıza çıktı.

Bora Gencer, şu başlıca kadar 5 albüm, Sibel Can ile 1 başrol dizi, 2 tane başrol TV filmi, 3 bambaşka radyo da; Alem fm, Radyo Contack ve Radyo time da, radyo programları, Flash TV de “Alabora” adında Reality show, İstanbul TV de; “İstanbul’da bir hoş” adında talk show tadında bir program, Tgrt de “Havuz show bizim show” adında çocuk programı’, 3 festivalde ödül, Kemer altın nar Onno Tunç müzik yarışmasında 3.cülük, Pamukkale festivalinde 3.cülük ve 2. Uluslararası Kahire müzik festivalinde Mısırda 1.lik, son zamanlarda Boray’la kadına dair adında bir program Show max ve Beyaz tv de, ayrıca benzer isimle bir dergi ve sahne çalışmaları var.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bill Clinton

2012 yılında Hande Subaşı ile başrol “Kamelyalı Kadın” müzikalinde oynadı.

2007 yılında “Aşık Oldum” adlı dördüncü albümle birlikte Bora Gencer’in Baş rol oynadığı iki tv filmi “Kaçak Gelin” ve “Aşk Başa Gelince” gösterime girdi.

Bora Gencer, digitürk 51. kanalda “Emredersin Komutanım” İsimli eğlence programında her hafta Çarşamba akşamları 20.30 da sunuculuk yaptı.

2008 yılının başlarında Kanal T adında bir kanalda uzun zaman Bora Bora Show adında 1 program yaptı bu programa Ayşenur Yazıcı, Erol Büyükburç, Ayten Alpman, Hande Subaşı, [Ece Gürsel, Şebnem Shaefer, İlham Gencer, Okan Bayülgen, Hakan Aysev, Çiğdem Tunç gibi konuklar ağırlama edildi. daha sonra format değiştirilerek askerlik Anıları adında bir program yaptı bu yeni programa da Orhan Ayhan, Ayhan Bermek, Atatürk’ün torunu (Atatürk’ün Manevi Kızı Hale Adatepe‘nin Oğlu) Ahmet Doğançay gibi meşhur simalar katıldı.

2009 yılında yönetmen Metin Güngör’ün çektiği “Renklerde Kaybolan Hayat” adlı sinema filminde oynadı. Türk Sineması’nda ilk kez bir ressamın hayatının biyografik şekilde ele alındığı filmin yapımcılığını Fikret Mualla gibi artist olan Metin Güngör üstlendi. Metin Güngör, Renklerde Kaybolan Yaşam’ın keza senaryosunu yazdı, ayrıca yönetti keza de meşhur ressamı oynadı. Filmde, Bora Gencer’in yanı sıra, Okan Bayülgen, Şebnem Schafer, Bedri Baykam, Selen Görgüzel gibi sanatçılar tayin aldı. Bora Gencer filmde, Nazım Hikmet‘i canlandırdı.

Bora Gencer, 27 Nisan 2008 tarihinde Alman vatandaşı olan Hülya Yaman ile evlendi. Ayaz (d.2008) adında bir oğlu var.

Albümleri :
1995 – Öptüm Seni Şeker
1999 – Allah bilir
2001 – Yeniden Çıktım
2007 – Aşık Oldum
2012 – Katlanma

Film ve dizileri :
2009 – Renklerde Kaybolan Hayat (Sinema Filmi) 2008 – Aşk Başa Gelince (TV Filmi)
2007 – Firari Gelin (TV Dizisi)
1999 – Bize Ne Oldu (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent Tüfenkçi
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı