B

Bruce Lee

Bruce Lee Biyografisi

Bruce Lee, aktör ve dövüş sanatları uzmanı. 27 Kasım 1940’ta San Francisco’da dünyaya geldi. 1939 yılında, Hong Kong’lu bir opera sanatçısı olan babası, eşi ve üç çocuğuyla beraber Amerika’ya yerleşti. Annesi ona bir Amerikan ismi koymayı düşünmüyordu lakin hastanedeki hemşireler ona, Keltçe’de dinç insan anlamına gelen “Bruce” diye hitabediyorlardı. Hemen Şimdi üç aylıkken birincil filminde yeraldı.

1941 yılında Lee ailesi Hong Kong’a geri döndü. 1946 yılından itibaren yirmi filmde çocuk oyuncu olarak yer aldı. Oyunculuk dışındaki zamanlarında dansla ilgilenen Lee, bu yıllarda birde cha-cha yarışması kazandı.

Gençlik yıllarında Hong Kong sokak çetelerine dahil olan Lee, dövüş yeteneklerini ilerletmek için, 1953 yılında kung-fu dersleri almaya başladı. 1959 ‘da dövüşler yüzünden polisle sorunlar yaşadı ve annesi göre Amerika’ya, Seattle’daki aile dostlarının yanın yollandı.

Lise eğitimini tamamladıktan daha sonra, Washington Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı. Bu sırada da Hong Kong’ta eğitimini aldığı Wing Chun tarzı dövüş sanatının derslerini vermekteydi. Bu yıllarda tanıştığı Linda Emery ile 1964 yılında evlendi. Seattle’da kendine ait bir dövüş sanatları kursu açtı. sonradan eşi Linda ile California’ya taşınan Lee, Los Angeles ve Oakland’da iki yeni ku genellikle Jeet Kune Do tarzıyla ilgili dersler verdi. Steve Marquin, Karem Abdul Cabbar, James Caburn, Don Inosanto gibi ünlü isimler öğrencileri arasında yer aldı. 1965 yılında oğulları Brandon Lee ve birkaç yıl sonra da kızları Shannon Lee doğdu.

1964 yılında Ed Parkers ile ilk çıkışını yaptı. daha sonra da kendisi için çok iyi bir çıkış olacağını düşündüğü dizi, “Gren Hornet”ta yer aldı. Oysa bu dizi bir sezon yayında kaldı. James Garner’ ın oynadığı “Marlove” adlı filmde de küçük bir rolü oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bora Ayanoğlu

1970’li yıllarda keza Hong Kong’dan, hem de Hollywood’dan çoğu teklif aldı. 1972 yılında, Asya’da büyük bir film yıldızı haline geldi ve kendi yapım şirketi olan, Concorde Pictures’ı kurdu. Bu dönemde sırtından çok önemli bir sakatlık geçirdi. Doktorların tavsiyesi üzerine altı ayını yatakta sırtüstü yatarak devretmek zorunda kaldı. Uzanmak zorunda olduğu dönemde “Jeet Kune Do Tao” adlı kitabını yazmaya başladı lakin tamamlayamadı. Ölümünden sonradan bu kitabı eşi Linda tamamladı.

Bruce Lee, Linda Emery ile evli idi. Brandon Lee (d.1965-ö.1993) ve Shannon Lee (d.1969) adlarında iki oğlu oldu.

20 Temmuz 1973 tarihinde, otuz iki yaşındayken hayatını kaybetti. Bruce Lee’nin ölümü beraberinde çoğu iddayı da getirdi. Sağlığının gayet iyi olduğu biliniyordu. Baş ağrısı için Equogesic adlı bir ilaç aldı ve uzandı. Uyuya kalan Lee yeniden hiç uyanamadı. Hastaneye ulaştırıldığında şimdiden ölmüştü. Vefat sebebinin beynindeki ur olabileceği düşünüldü lakin sebep bitkiler olmasa bile bu şekilde fazla fazla yaşa de bir beyin travması geçirmişti. Ölümü bütün Hong Kong’u yasa boğdu.

31 Mart 1993 tarihinde, oğlu Brandon Lee de babası gibi anlaşmazlığa neden olan bir şekilde, “The Crow” filminin çekimleri esnasında, karnından vurularak öldü.

Bruce Lee, Seattle’daki Lake View mezarlığına gömüldü. daha sonra Oğlu Brandon Lee’de aynı yere, babasının yanında gömüldü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı