L

Larry Ellison

Larry Ellison Biyografisi

Veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur.

Larry Ellison, 17 Ağustos 1944 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de bekâr bir anne olan Florance Spellman’ın oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Lawrence Joseph Ellison’dır. 9 aylıkken zatürree geçirdikten daha sonra teyzesi Lilian ve dayısı Louis ile yaşaması için annesi göre Şikago‘ya gönderildi ve evlatlık alındı. Üvey babası olan Louis, zamanında Rusya‘dan gelen bir göçmen. Ellison ata ismini ABD’ye girdiği yer olan Ellis Adası’na atfen almış. Emlak işiyle uğraşırken tüm malvarlığını Büyük Buhran’da kaybetmiş.

South Shore High School’dan mezun olduktan daha sonra 1962-1964 yıllarında University of Illinois at Urbana-Champaign’da Bilgisayar Tasarımcılığı bölümünde okurken anne dediği teyzesi ölünce okuldan ayrıldı. 1964- 1966 yıllarında da Chicago Üniversitesinde okudu. Mezun olmadan okuldan ayrıldı. daha sonra bu bölümü bitirebilmiş ve üstüne 2 tane yüksek lisans derecesi de almıştır. 1966 yılında 22 yaşına geldiğinde teknoloji endüstrisinin çıkışa geçen üssü Silikon Vadisi’nin yanı başındaki Berkeley, Kaliforniya’ya taşındı.

Larry Ellison, Kaliforniya’ya geldikten sonra iş hayatına atılarak Wells Fargo’dan mainframe üreticisi Amdahl’a değin o kadar fazla işte çalıştı ve bu sırada bilgisayar ve programlama becerilerini geliştirdi. 1970‘lerde CIA ile çalışan ve Oracle isminde bir veritabanı geliştirme kontratı bulunan Ampex’te çalıştı.

IBM’de çalışırken verinin depolanma ve getirilme yönetimde devrim yaparak bağıntısal veri tabanını bulan, Oxford mezunu İngiliz bilgisayar bilimcisi Edgar Codd‘un bir makalesini okuyan Ellison fazla etkilendi. Larry Ellison, 1977 yılında kendi şirketini kurmaya karar verdi. Ellison, ortakları Bob Miner ve Ed Oates ile Software Development Laboratories adı aşağı ilk şirketini kurdu. 2000 dolar sermayeye sahip şirketin 1200 dolarını kendi cebinden tamamladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Luigi Delneri

CIA‘deki projeden esinlenerek birincil yazılımlarının adını Oracle 2 koydular ancak Oracle 1 hiç var olmadı. Bir nevi Ampex ile CIA’e yaptıkları ve hiç günyüzüne çıkmayan meslek başlangıç noktalarıydı.

1979 yılında şirketin ismini Codd’un makalesinde bilgi tabanı anlayışına verdiği ad olan bağıntısal yani Relational olarak değiştirdiler. 1982 yılına gelindiğinde ise ismi amiral gemisi ürünleri Oracle olarak değiştirdi.

Çabuk çoğalan Oracle, 1986 yılında halka talep edildi ve 55 milyon dolar toplamayı başararak uluslararası bir dev edinmek için birincil adımını attı.

Larry Ellison’ın Forbes 2017 verilerine tarafından Net serveti 59,2 milyar dolardır. Sertifikalı bir pilot olan Larry Ellison manâsız zamanlarında uçak kullanmak gibi zevkleriyle öne çıkıyor. Hatta 2 adet Sovyet yapımı Mikoyan MiG-29 jeti bulunuyor.

Larry Ellison, ABD istihbaratı CIA‘e yaptığı bir projeyle meslek dünyasına birincil adımını attı. Servetini yazılım firması olan Oracle doğru kazanan Larry Ellison ilginç bir yaşam hikayesine sahiptir.

2004 yılında İK, miktar zinciri, finans yönetimi gibi alanlara yazılım çıkaran PeopleSoft şirketini 10 milyar dolar karşılığında satın aldı. 2009 yılında ise IBM ve Hewlett Packard ile girilen sert bir uğraş sonucu sunucu üreticisi olarak tanıdık Sun Microsystems’i satın alarak Oracle bünyesine kattı. Bu Vesile Ile rakibi MySQL veritabanının da kontrolünü sağlamış oldu.

1997 yılında Apple’ın CEO görevindeki Steve Jobs göre yönetim kuruluna gücenmek istedi ancak kabul etmedi.

2010 yılında 65 yaşını deviren Larry Ellison, hayatını yaşamak için şirket yönetimi Mark Hurd ve Safra Catz gibi güvendiği insanlara devretti.

2012 yılında Hawaii’de bulunan Lanai Adası’nın yüzde 98’ini yaklaşık 500 milyon dolar karşılığında satın aldı. Ada içerisindeki bütün otelleri de yenileyen Larry Ellison, adaya ulaşım için iki havayolu şirketi satın aldı. Four Seasons Oteli’nin yakınlarındaki 21 mülkü de 41 milyon dolar ödeyerek aldığı açıklanmış Larry Ellison pak ve yenilenebilir enerji yatırımları yaptığı adayı çevreci bir hayat alanı deneyi olarak hazırlıyor. bu nedenle 2014 yılında da Oracle’da yürüttüğü CEO görevinden resmen ayrıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leyla Erbil

Lükse epeyce düşkün olan Larry Ellison, 2017 baharında Malibu Beach’te bulunan Milyarderler plajı olarak bilinen bölgedeki ev için tam 48 milyon dolar ödedi. Larry Ellison’un birincil aldığı konut ise San Francisco‘nun milyonerler mekanı Pacific Heights bölgesinde 1988 yılında 3.9 milyon dolar ödeyerek aldığı bir evdir.

2004 yılında 9 yılda yaptırdığı Woodside California’da bulunan ev 16. asır Japon İmparatorluk sarayından esinlenilerek 70 milyon dolara mâl oldu ve 9 hektar alana yayılıyor.

Ortağı Bob Miner 1994 yılında öldükten sonra Larry Ellison bu lüksünden az da olsa vazgeçti bilime daha ağırlık vermeye başladı.

Bilişim dünyasında gösterdiği heybetli atılım onu büyük bir girişimci olarak kabul etmemizi sağlar. Bunun yanında, bilhassa meslek dünyasında düzenlenen bir fazla seminer, söyleşi ve konferansa entelektüel kişiliği ile katılan Ellison, dünyanın bir fazla yerine milyonlarca dolar yardım yapmaktadır. Hayırsever kişiliği bir uçtan bir uca, Afrika’dan Asya Pasifik’e dek bir fazla ülkede yardıma muhtaç kişiler kadar tanınmakta ve sevilmektedir. Paraya fazla yük vermediğini ve kendiliğinden kazandığının üzerini çizen Larry Ellison, “Ben omse aç kalmamalı” diyerek yararlı kişiliğini ortaya koymuştur. Bugün Lawrence vakfına aktardığı milyonlarca dolar ve Kızılhaç Kızılay gibi yardım kuruluşlarına bağışladığı milyarlarca dolar, Larry Ellison’u ayrı kılan yanlarından yalnızca biri.

Evlilikleri :
1.eşi: 1967 yılında Adda Quinn ile evlendi. 1974 yılında boşandı.
2.eşi: 1977 yılında Nancy Wheeler Jenkins evlendi. 1978 yılında boşandı.
3.eşi: 1983 yılında Barbara Boothe evlendi. 1986 yılında boşandı. David Ellison (d. 1983) adında bir oğlu ve Megan Ellison (d. 1986) adında bir kızı vardır.
4.eşi: 2003 yılında Melanie Craft evlendi. 2010 yılında boşandı.
Larry Ellison, 2010 yılından beri model ve aktrist Nikita Kahn ile birlikte yaşamaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leyla Bilginel
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı