L

Lisa Edelstein

Lisa Edelstein Biyografisi

Lisa Edelstein, 1967 doğumlu Amerikalı oyuncu. “Seinfeld“, “er”, “Felicity” gibi birçok başarılı televizyon dizisinde minik çaplı rollerde gördüğümüz oyuncunun başarısı, 2004’te yayına başlayan “house” dizisi bir uçtan bir uca Amerika sınırlarını aşmış bulunuyor.
Lisa Edelstein, 21 Mayıs 1967’de Bonnie Edelstein ve Alvin Edelstein’ın çocuğu olarak Boston, Amerika’da dünyaya geldi. Wayne ve New Jersey’de büyüdü. New York Universitesi’nde yemek yemek ve sofra sanatı üzerine öğrenim fark etti.

Profesyonel kariyerine, New York Universitesi’nde okurken, tiyatro çalışmalarıyla başladı. Rol aldığı ilk sinema filmi 1991 yapımı “The Doors” oldu. Bunun gerisinde gelen sinema filmleri ise şöyleydi; “LA Without a Map” (1998), “I’m Losing You” (1998), “Susan’s Plan” (1998), “30 Days” (1999), “Keeping the Faith” (2000), “What Women Want” (2000), “Daddy Day Care” (2003), “Fathers and Sons” (2004) ve “Say Uncle” (2005).

Bir yanlamasına sinema kariyerine devam ederken, bir yanlamasına da tüm dünyada merakla takip edilen televizyon dizilerinde misafir oyuncu olarak yer alıyordu. Bu dizilerden bazıları “Seinfeld”, “ER”, “Just Shoot Me“, “Frasier“, “Without A Trace” ve “Sports Night” idi. “The West Wing“, “Ally McBeal“, “Family Law” ve “Felicity” dizilerindeki rolleriyle ününü adamakıllı pekiştirdi. “The West Wing” dizisinde bir telekızı, “Ally McBeal”da James LeGros’un transeksüel erkek arkadaşını, “Family Law”da Ortodoks Yahudi bayan rolünü, ve “Felicity”de “Lauren”, “The Practice”te “Diane Ward” karakterlerini canladırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Laurel ve Hardy

Edelstein’ın misafir oyuncu olduğu diziler açık havada kadrosunda yer aldığı televizyon dizileri de oldu. Bunlar “Almost Perfect” (2005), “Relativity” (1996), “In the Loop” (1998), “Leap of Faith” (2002) idi. Ayrıca “The Animated Series” isimli televizyon dizisi ilk kez almak üzere çoğu projede seslendirme yaptı. Son olarak “Justice League” ve “Justice League Unlimited“te dublaj yaptı.

Rol aldığı televizyon filmleri ise şöyleydi; “Indiscreet” (1998), “Black River” (2001), “Obsessed” (2002) ve “A Date with Darkness” (2003).

Edelstein, 2004 yılından bu yana “House” adlı dizide “Dr. Lisa Cuddy” karakterini başarıyla canlandırıyor. Bu rol oyuncuya 2005 “Satellite Ödülü“nü getirdi, keza dizinin gördüğü büyük ilgi ve başarının ardından ününü Amerika sınırlarından dışarı taşırmayı başardı.

Edelstein bununla birlikte bir oyun yazarı. “Positive Me” adlı bir müzikal yazmış ve bu müzikalin besteleri de kendisine ait. “Positive Me”, aids ile ilgili tiyatral bir prodüksiyon. Oyuncu, sıkı bir vejetaryen. Hayvan eti yememenin yansıra hayvanlardan elde edilen dokuma ürünlerini de giymiyor. Hobileri aralarında, kâğıda dökmek, beste ve resim yerine getirmek var. Haftanın altı günü yoga yapıyor. Halen Los Angeles’ta oturuyor. Sandwich, Wolf-E ve Bumpa isminde üç köpeği ve bununla birlikte bir de kedisi var. 1. 68 metre boyunda ve yengeç burcu. Keza iyi derecede İspanyolca biliyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı