P

Paul Delaroche

Paul Delaroche Biyografisi

Paul Delaroche Fransız sanatkâr, benzeri herzamanki ve romantik tabloları ile ün kazanmıştır.

Paul Delaroche, 17 Temmuz 1797 tarihinde Paris, Fransa’da köklü bir aileden gelen Gregoire Hippolyte Delaroche’nin oğlu olarak doğmuştur. Abisi gibi tarihi resimler yapıyordu fakat babası gösterme resimleri yapması gerektiğini düşündü. Bu sebeple 1816’da Ecole des Beaux-Arts okulunda Louis Etienne Watelet aşağı dersler almaya başladı. Başarısız geçen bir yarışma sonucunda Delaroche, 1817’nin sonunda Watelet stüdyosundan ayrılarak bir süre Constant-Joseph Desbordes’in yanına çalıştı.

Paul Delaroche, 1818 yılında Richard Parkes Bonington, Eugène Lami ve Camille Roqueplan’ın da bulunduğu Antoine Jean Gros atölyesine girdi. Burada bir müddet sonradan Paris’li Tarih ressamları grubunun çekirdeğini oluşturacakları Theodore Gericault ve Eugene Delacroix ile tanışma fırsatı buldu.

Paul Delaroche, Ecole des Beaux Arts’ta profesör olan ve birçok sanatçı yetiştiren Fransız sanatçı Antoine Jean Gros’un favori öğrencilerindendi. 19 Temmuz 1553 tarihinde İngiltere kraliçesi olan Mary Tudor’un kuzeni 15 yaşındaki Leydi Jane Grey’in idam edilişini 1833 yılında resmetti. Louvre müzesindeki “The Execution of Lady Jane Grey – Lady Jane Grey’in İdamı (1833)” tablosu dönemin Fransız fotoğraf sanatının tepe isimlerinden Jean Louis Theodore Gericault ve Ferdinand Victor Eugene Delacroix’in dikkatini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır.

paul-delaroche-jane-grey.jpg “The Execution of Lady Jane Grey – Lady Jane Grey’in İdamı (1833)” tablosu

Paul Delaroche, herzamanki tekniğe sıkı sıkı ast olmasına karşın Alman romantizminin etkisini de eserlerine taşıdı. Tablolarında tarihsel gerçekliğe uygunluktan ziyade şehvetli atmosferin ve konunun beklentilerini ortaya çıkaran bir üslup benimsedi.

paul-delaroche-elizabethin-olumu.jpg“Elizabeth’in Ölümü” tablosu (1828) (İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pablo Escobar

Louvre müzesindeki “Elizabeth’in Ölümü” tablosu o dönemde Theodore Gericault ve Eugene Delacroix’in dikkatini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır.

Paul Delaroche’nin en ünlü tablosu Louvre Müzesi koleksiyonunda bulunan “Genç Hristiyan martyr”dir.

paul-delaroche-genc-hristiyan-martyr.jpg“Genç Hristiyan martyr” tablosu.

Paul Delaroche’nin yaşamı her tarafında birçok öğrencisi olmuştur. Fransız Oryantalist ressam Jean-Leon Gerome, Jean-François Halk ve Thomas Couture gibi birçok manâlı sanatçıya öğretmenlik yapmıştır.

Paul Delaroche, 1835 yılında ressam Horace Vernet‘in kızı Louise Vernet ile evlendi. Eşi 1845’te 31 yaşındayken öldü.

Delaroche, konularını ve tarihini faydacı realizmle tanım etmeyi amaçladı. Popüler idealler ve normları kendi eserlerinde görmüyordu, fakat tarihsel figürler, Hıristiyanlığın kurucuları veya zamanının reel Napolyon Bonapart ve Marie Antoinette gibi kişiler olsun, tüm konularını benzer şekilde boyuyordu. Delaroche, klasik tekniğe sıkı sıkı emrindeki olmasına rağmen Alman romantizminin etkisini de eserlerine taşıdı. Tablolarında tarihsel gerçekliğe uygunluktan ziyade şehvetli atmosferin ve konunun beklentilerini ortaya çıkaran bir üslup benimsedi.

Paul Delaroche’in Napolyon portreleri de tarihsel eserlerine iyi birer misal teşkil eder. İlk fotoğraf imgesini görüntülemede kullanılan “Gümüş nitratla ışığa duyarlı ayla getirilen bakır levhaların, camera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına alt tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüş elde etme yöntemi” olan Dagerreyotipi’nin tanınmasında etkili olmuş ve o gün itibariyle resmin öldüğü lakin gerçi fotoğrafın sanata hizmet edeceğine inandığını belirtmiştir.

Paul Delaroche, Atina Okulu’ndan etkilenen bir Raphaelesk tablo olan Hemicycle olarak bilinen büyük resim için kurul aldı. Bu, Paris’teki Ecole des Beaux-Arts’ın tiyatrosunun kolonunda 27 metre uzunluğunda bir duvar resmidir. Resim, her yaştaki yetmiş beş büyük sanatçıyı temsil eder. Beyaz bilye merdiven basamaklarından birinin üzerinde gruplar halinde toplanır; en üstte Parthenon yaratıcıları göre doldurulan üç taht vardır: Mimar Phidias, Heykeltıraş İktinos ve Sanatçı Apelles, bu sanatların birliğini simgelemektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pınar Eliçe

Paul Delaroche, 1837’den sonra, çalışmalarını en ince ayrıntısına kadar sergilemeyi bıraktı.

Paul Delaroche, 4 Kasım 1856 tarihinde Paris, Fransa’da 59 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı